V malé vesničce se letos konal už 5. ročník stále oblíbenější akce nazvané Setkání starých traktorů a veteránů. Vystavených strojů, které se lišily stářím, tvarem i velikostí, tu bylo na 250.

„Letos přijelo 142 traktorů a stovka starých motorek a aut. Je to nádhera, účast je tak obrovská, že snad předčila všechny předešlé ročníky. Máme z toho obrovskou radost," řekli shodně Josef Husník a Vladimír Beneš, kteří před lety tuto akci vymysleli.

Ozdobou letošního setkání byl traktor Škoda HT 18, z roku 1927.
„Tyto traktory jsou v republice jen tři. Jeden z nich přivezl majitel do Brnířova až z Moravy," řekl Beneš.
Obrovskou pozornost budil i parní automobil, který se předváděl při jízdě a během dne stačil povozit desítky návštěvníků.

Jeho majitelé na něj byli patřičně pyšní.

„Je to stroj Bafferey, takový první pokus o vozidlo v tehdejším Rakousko-Uhersku. Existoval, ale nic z něho se nedochovalo. My jsme ho postavili podle výkresové dokumentace, kterou nám poskytlo Národní technické muzeum. V pěti lidech jsme na něm pracovali pět let," řekl člen rokycanského klubu veteránů Petr Vonásek, který se svým kolegou stroj na parní pohon do Brnířova přivezl.

Kromě nádherných starých strojů, které se vydaly i na společnou spanilou jízdu, mohli návštěvníci vidět, jak se na vesnici zpracovávaly zemědělské produkty za časů našich babiček. Na závěr akce byli odměněni majitelé nejstaršího motocyklu, nejstaršího auta, nejstaršího traktoru a odměnu si odnesl i nejvzdálenější účastník setkání. Ten letošní byl až z Vysočiny a do Brnířova to měl 260 kilometrů.