I letos do Újezda přijel Marion L. Kirkham, bratr padlého letce, aby vzdal hold svému sourozenci a poděkoval všem, kteří zde udržují jeho památku při životě.

„These people never forget – tihle lidé nikdy nezapomínají," řekl Kirkham přítomnému Vernonu Schmidtovi, dalšímu americkému veteránovi, který se účastnil osvobozovacích operací u Dílů. Ten nemohl než než souhlasit.

„Jsem rád, že po všechny ty roky stále vyjadřujete úctu a respekt mému bratrovi. Dojímá mě to a vážím si toho," pronesl ke shromáždění Kirkham.

Ačkoli se proslýchalo, že stárnoucí Marion L. Kirkham dorazí do Újezda už na vozíku, 93letý senior přišel po svých, čilý, plný energie a nadšení a ochotně se vítal se starými známými.

Mezi řadou hostů nemohla chybět ani Zdeňka Sládková z Trhanova, která léta pečovala o místo, kde Virgil zahynul, a která se s jeho bratrem Marionem zná již od roku 1995. Pětaosmdesátiletá Marie Paidarová z Újezda pak věnovala Kirkhamovi svoji fotografii roku 1945, na které je jako patnáctiletá dívka zachycena s americkým vojákem a polní kuchyní na Valše u Havlovic.

Pietní akt vzpomínky na padlého letce se ve čtvrtek konal tradičně dvakrát, nejdříve před budovou Obecního úřadu v Újezdě a následně u pomníku v Zadní Hoře.

Poručík Virgil Paul Kirkham

Stíhacímu pilotovi z amerického Oregonu bylo v roce 1945 jednadvacetilet let. Těsně před koncem války vypálila německá kolona z Trhanova na jeho letadlo, střela prorazila pancéřovou desku za sedadlem v místech opěrky hlavy a Kirkham se pak se svým letadlem zřítil v Zadní Hoře mezi Újezdem a Trhanovem a zahynul. Padl 30. dubna 1945 a zemřel tak jako poslední letec USA na území Čech ve II. světové válce.