VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brána u Sokolského domu se rozpadá

Domažlice – Drolící se zdivo, opadaná omítka, prosvítající cihly. Na první pohled je patrné, že brána v zadní části objektu domažlického Sokolského domu (která objekt spojuje se Školní ulicí) je v dezolátním technickém stavu.

19.8.2014
SDÍLEJ:

BRÁNA ve Školní ulici je ve špatném technickém stavu.Foto: Deník/ Josef Babor

„Objekt jako samotný není prohlášen nemovitou kulturní památkou a není tedy samostatně chráněný. Nachází se však v prostředí Městské památkové rezervace Domažlice," vysvětluje Jakub Hinterholzinger z úseku památkové péče .

„Podle zákona o státní památkové péči není možné donutit vlastníka nemovitosti, která není prohlášena kulturní památkou, tuto nemovitost opravovat," dodává památkář. Objekt Sokolského domu je ve vlastnictví domažlické Tělocvičné jednoty Sokol.

„Chystáme se napsat dopis stávajícímu nájemci objektu, ve kterém ho upozorníme na neutěšený stav. Ve smlouvě má stanoveno, že se stará o údržbu a opravy," uvedl předseda TJ Sokol Josef Váchal.

Sokolský dům na domažlickém náměstí se během své 150leté existence stal centrem společenského i sportovního života. Po dlouhá léta fungoval jako hostinec, od roku 1920 v něm promítalo kino, později v něm byly obchody, nyní funguje jako hotel a restaurace.

Historie domu:

"Dům je patrně pozdně středověkého původu jako i další domy ve městě. Radikální přestavby po požárech v l. 1747, 1822 a 1845 způsobily, že se zachovalo z nejstaršího zděného objektu pouze část zdiva. V r. 1869 byl dům prohlouben v celé šířce přidáním klenutého trojlodí. V patře již tehdy vznikl sál. Patrně brzy po této přestavbě následovala další, kdy bylo upraveno průčelí do dnešní podoby. Dodatečně byl přestavován sál. Jeho hlavní výstavba, která dostoupila linie Školní ulice, byla provedena v roce 1920, jak můžeme usuzovat z letopočtu na boční štítové zdi, " říká J. Hinterholzinger.

Autor: Josef Babor

19.8.2014
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeň - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Na Pelechách vyhrávaly harmoniky

Pelechy - Harmoniky vyhrávaly v sobotu odpoledne v sále v Pelechách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení