Kámen, na němž se tyčí kříž s Ježíšem Kristem a nápisem Buď vůle Tvá, našel myslivec Jiří Sauer během prací v lese poblíž Mýtnice. Se žulovým kamenem, který zřejmě sloužil jako podstavec jinému křížku, pomohl Sauerův kolega. Kámen poté Jiří Sauer nechal restaurovat.

Chyběl ale kříž. Nechal se proto zhotovit nový z tepaného železa. Stejně tak se povedlo velmi brzy najít i nové a vhodné umístění pro obnovená boží muka. Tím místem se stal obnovený rybník u Nemanic, který sloužil k přivádění vody do nedalekého mlýna. Ovšem namísto původního mlýna, který byl zbořen, se zde nachází dřevěný dům.

Slavnostní a duchově laděný akt doplnila i hudba v podání čtyřčlenným zastoupením Domažlických trubačů.

Jiří Sauer na začátku všem návštěvníkům pověděl příběh o nálezu kamene, štafetu pak převzal Ivan Pavlíček s Petrem V. Konopíkem a po pronesených modlitbách skropili kříž svěcenou vodou. Nicméně využili i příležitosti k poděkování především Jiřímu Sauerovi i ostatním myslivcům z Nemanic a dalším, kteří se zasloužili za konání této akce. Na tu mimo jiné dorazily i dvě historie a kraje znalé dámy – Kamila Angelovová Beňušíková a Jitka Kovaříková. Ty se například zasloužily o vydání první knihy mapující historii Capartic.

Boží muka u Nemanic nejsou však jediné, kterým se letos dostalo požehnání. V září letošního roku se podobná akce uskutečnila i ve Kdyni v parku Muzea příhraničí. Osud obou muk byl podobný. I ve Kdyni se nejprve našlo kamenné torzo, které završil kříž s Ježíšem.

Autor: P. Kůtová, K. Reitmeier

Na uctění památky vypustili na řeku osvětlené lodičky.
Sokolové vzpomínali na oběti války