Sběrači borůvek mají letos žně, přesto jsou chutné plody v obchodech vzácným  a relativně drahým zbožím. Lidé je totiž raději  snědí sami.
„Letos je to nádhera. Stačí otrhat jeden keřík a mám plný hrníček. Už jsem byla několikrát. Upekla jsem koláče a pochutnali jsme si na knedlících,"  říká Růžena Jiroušková z Domažlic, která chodí sbírat borůvky do babylonských lesů s tím, že s loňským rokem, kdy borůvčí pomrzlo a natrhat dostatek borůvek na koláč byla doslova otročina, se letošní úroda nedá srovnat.

Borůvky letos najdete jen v několika málo obchodech a kilogram přitom stojí i sto korun. „Slyšela jsme, že borůvek roste dost, ale nikdo je nenosí k prodeji. Měla jsem všehovšudy jen tři nabídky. Za kilo natrhaných borůvek chtěli sběrači pětasedmdesát korun," řekla Emilie Bočanová, majitelka domažlické prodejny ovoce.

Podobně jsou na tom i prodejny Zahrádkář. I zde tvrdí, že dodavatelů borůvek je málo. „Odkoupila jsem pouze půl kila borůvek za čtyřicet korun a obratem jsem je za stejnou cenu prodala. Myslím, že zájem o ně by byl, ale po loňské neúrodě si je každý raději sní sám,"  tvrdí prodavačka z domažlické zahrádkářské prodejny.

Přitom by možná právě sběr a prodej borůvek mohl být letos zajímavou letní brigádou.
„Kdysi jsem chodila trhat borůvky na kšeft. Někdy jsem strávila v lese i celé dny. Lhala bych, že mě to letos nenapadlo. Litr a půl borůvek, který je třeba na koláč, jsem měla natrhaný za hodinku. Borůvky jsou letos opravdu velké, suché a krásně přibývají. Člověk se u toho ani moc nenaběhá. Kam na ně chodím, ale neprozradím. Mám v plánu vyrazit ještě alespoň dvakrát, než přestanou růst, a to už bude co nevidět," řekla paní Božena.