Pokud zavítáte do okolí Chudenic, nesmíte zapomenout navštívit kromě americké zahrady a zámku vyhlídkovou věž, lidově nazývanou Bolfánek.
Ta stojí osamocená uprostřed lesů a můžete zde strávit příjemné chvíle, kochat se okolní přírodou a užívat si jedinečného výhledu z tohoto předšumavského skvostu.
Název vznikl podle původní zde již stojící poutní kaple Sv. Wolfganga (ten se tudy podle pověsti roku 973 vracel z Prahy do Regensburgu poté co vysvětil prvního českého biskupa v Praze a na místě nynější rozhledny žehnal české zemi). Nová kaple vznikla roku 1664, kdy rovněž začalo budování lesního komplexu Ždár.
Kapli dal František Josef Czernin, jeden z chudenických pánů, přestavět podle plánů Františka Maxmiliána Kaňky (v letech 1722 -1731) na velký poutní kostel v barokním stylu. Pod ním byla zařízena poustevna pro poustevníka. Kostel byl však roku 1786 jako filiální zrušen Josefem II.
Kostel ve špatném stavu chátral a byl v roce 1810 rozbořen až na věž, která byla roku 1845 upravena na rozhlednu se střechou s pěti věžičkami a s pseudogotickým pavlánem. Tesařské práce provedl mistr tesařský J. Kubát z Pušperka. K věži přiléhá kaplička z roku 1772.
Za jasného dne je odsud krásný výhled na Šumavu, Český les s Přimdou, na Raduji u Plzně, i zasněžené kopečky Alp.⋌