„Zatím se nikdo nezranil, z čehož mám velkou radost,“ směje se Král, který je zároveň hejtmanem skupiny historického šermu Západní horda z Blížejova.

Do šermířského kroužku pod záštitou klubu Beránek Blížejov dochází kolem osmi chlapců a Král si pochvaluje jejich píli, poslušnost i ochotu se učit.

„Mě k tomu přivedl kamarád. Pořád jsme se v lese řezali klackama, a tak jsem se předminulou zimu rozhodl začít učit šermovat,“ říká jeden ze šermířů, čtrnáctiletý Josef Kaplan z Přívozce. Šerm je jedinou sportovní aktivitou, které se věnuje. „I rodiče jsou moc rádi, že se to učím. Nejraději bojuji s mečem a cítím, že jsem díky tomu i trochu zesílil,“ dodává.

Mladí šermíři, kteří si říkají Zbrojnoši, trénují pod Královým vedením každý čtvrtek odpoledne v tělocvičně blížejovské školy nebo na sousedícím hřišti.

„Kluci začínají rozcvičkou, následuje posilování, potom si opakují některé základní seky a procvičují známé bojové sestavy, případně se učí nové. Učím je také o složení a historii zbraní, povídáme si i o některých místních legendách a pověstech,“ popisuje Král, který své znalosti o šermu nabyl během působení v šermířské skupině Páni z Rýzmberku. „Nějaké poznatky mám také od mé kamarádky, která studuje historii, a čerpám i z knih a internetu. Pořád se vzdělávám,“ dodává.

Zbrojnoši se učí scénickému šermu. Důležité je udělat pro diváky dobrou šou a improvizace je vzácná. „Všechno musí šlapat jako hodinky, aby se nikdo nezranil,“ vysvětluje učitel. Zbrojnoši již absolvovali několik vystoupení na dětských dnech a podobných akcích, letos by chtěli také navštívit letní tábory.

„Do budoucna chceme připravit scénku o Robinu Hoodovi, vyzkoušet střílení z luku a kuše, případně nacvičit boj s halapartnou, což není zrovna jednoduchá zbraň,“ poznamenal na závěr Král.