Zhruba hodinová průtrž mračen stačila ve čtvrtek k tomu, aby voda z kukuřicí a mákem osetých polí v okolí Blížejova zaplavila hlavní tah obcí a sklepy několika rodinných domů.

Tucet blížejovských hasičů posílených o kolegy z nedalekého Horšovského Týna čerpalo vodu z pěti sklepů. „Voda v jednom z nich dosahovala do výšky osmdesát, devadesát centimetrů. Někde jsme nemohli použít našich čerpadel, protože ve starých domech mají lidé zásuvky, které neodpovídají normám,“ popisuje zásah Karel Steinbach. Někde hasiči museli ´evakuovat´ slepice a psy.

Kromě zemědělců viní místní z potíží s vodou České dráhy, protože pod tratí kvůli opravě vede jen úzká propust. Další obyvatelé obce ale upozornili na údajně malou kapacitu kanalizace. „Kanalizace je stará možná třicet let. Vodu vždy pobrala. Nová kanalizace je pouze splašková, tou jsme té stávající ještě odlehčili. To, že vodu nyní nebo například před dvěma lety nezvládla, není vinou profilu kanalizace, ale tím, že se na nás z okolí přivalilo čtyřicet centimetrů vody. To by musela mít přes půl metru, aby něco takového pobrala,“ tvrdí starosta obce Jiří Červenka.

Ten chce vyvolat jednání se zemědělci, kteří pole okolo obce osázeli kukuřicí. „Jsme přesvědčení, že by to tak být nemělo. Zemědělci tvrdí, že plodiny střídají a vysazují podle hospodářského plánu. Budeme s nimi ale jednat, aby se to do budoucna změnilo. Před pěti lety, když byla také vysázena kukuřice, jsme měli ten samý problém.“