VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blížejov se za pár let rozrostl o stovky lidí

BLÍŽEJOV - V centru Blížejova vznikne víceúčelové zařízení se sálem a zázemím pro sportovní aktivity

27.1.2009
SDÍLEJ:

Ve středu obce vznikla okružní křižovatka, která má přispět k větší bezpečnosti provozu. Vpravo je kostel sv. Martina.Foto: DENÍK/ Zdeňka Lochmanová

Dnes zavítáme s naším seriálem U vás na návštěvě poprvé do Blížejova. Obec, vzdálená 6 km od Horšovského Týna, se v posledních letech rozrostla o několik stovek obyvatel. Jak se jí to podařilo a nejen to, nám v rozhovoru prozradil starosta Blížejova Jiří Červenka, který patří k služebně nejstarším starostům na domažlickém okrese.

Jak dlouho Blížejov vedete?

Starostou jsem od roku 1987. Pocházím ale z Milaveč, do Blížejova jsem se přiženil. Co člověka udrží takovou dobu u náročné práce starosty? Baví mě práce s lidmi. Jsem moc rád, že mám možnost pomáhat tomu, aby se obec, kde žiji, rozvíjela. Stále mě tahle práce víc baví, než štve. To mě u ní drží.

V posledních letech vám výrazně přibylo obyvatel. Jak jste to dokázali?

Podařilo se vybudovat 34 čtyřdomků a díky tomu nám přibylo kolem tří stovek obyvatel. Bylo by to i více. Kdyby se všichni přihlásili k trvalému pobytu, tak by to bylo asi ještě o stopadesát lidí více. Co takový nárůst obyvatel obci přinesl? Samozřejmě více peněz do pokladny. Tím, že jsme zástavbu čtyřdomků postavili, jsme vlastně zachránili základní školu, která měla velký úbytek dětí. Kvůli tomu jsme se do toho vlastně pouštěli. Zároveň jsme ale museli vybudovat vodovod a kanalizaci pro novou zástavbu, a když už jsme na tom pracovali, udělali jsme je rovnou v celé obci i s čističkou odpadních vod. Když bylo tohle všechno v zemi, požádali jsme ´kraj´ , aby se pustil do vozovek a došlo i na kruhový objezd. Někdo může říct, že je zbytečný, ale pro nás to znamená větší bezpečí. My jsme se přitom dali do oprav a výstavby chodníků, které zatím ještě doděláváme. Z hlavní ulice a návsi přitom zmizely sloupy s elektrickým vedením a telefonní sítí, všechno je to v zemi. Staví se i nový bezdrátový rozhlas a nové veřejné osvětlení. Těšíme se, až dáme Blížejov dohromady a nebudeme už muset kopat, že se pustíme více do úprav veřejné zeleně, aby to u nás vypadalo co nejlépe.

Na kolik celá tato proměna Blížejova přišla?

Postavení domků zhruba na 170 milionů korun, vodovod na 21 milionů korun, kanalizace s čističkou odpadních vod na 34 milionů korun, osvětlení, chodníky a rozhlas na devět milionů korun. To všechno jsme si ovšem mohli dovodlit jen díky dotacím. ´Kraj´ pak za průtahy s kruhovým objezdem zaplatil patnáct milionů korun.

Chybí tedy lidem v Blížejově vůbec něco?

Nemáme se kde scházet, pořádat plesy a další akce, například setkání důchodců musíme pořádat v Milavčích. Potřebujeme na podobné aktivity nějakou větší místnost a protože nejsme žádní troškaři, rozhodli jsme se postavit víceúčelové zařízení s velkým sálem, které by sloužilo zároveň i jako tělocvična a kde by mohl být také třeba squash, bowling, posilovna a prostor pro ubytování. Je to zatím jen výhled, máme zpracovanou studii, stejně jako u dalšího projektu, který se týká koupaliště. Je to vlastně víceúčelová nádrž, kterou chceme přestavět na přírodní koupací biotop, tedy samočistící koupaliště. V Čechách to zatím moc rozšířené není, spíše v Německu a Rakousku. Máme i další plány, na sídlišti je připravené místo, kde by si lidé mohli postavit garáže, aby zmizela auta z ulic. Také nám sídlišt hyzdí nepěkná budova patřící Fadisu, kterou bychom rádi odkoupili a buď ji přestavěli nebo zbourali a vybudovali místo ní park.

Veřejná zeleň vám asi leží hodně na srdci.

Byl jsme několik let členem hodnotící komise Vesnice roku a asi mě to trochu ´poznamenalo´. Rád bych ´vytlačil´ z obcí jehličnany, které tu v podstatě nemají co dělat. Do českých vesnic patří listnaté stromy a na to se chci v budoucnu zaměřit. Na veřejnou zeleň v obci máme už také zpracovanou studii. Až budou dokončené všechny stavební úpravy, tak se do ní pustíme. Chceme nechat zpracovat projekt na zeleň i v celém okolí.

Co vás jako starostu trápí?

Vandalové, kteří poničili dětské hřiště dva dny po dokončení. Byl jsem zastáncem toho, aby bylo volně přístupné, ale asi tam budeme muset někoho pověřit správcováním a hřiště zamykat. Jsem z toho zklamaný, ale budeme tam muset asi instalovat kamery, abychom si ohlídali, jak se kdo chová. Stálo to miliony korun, v první etapě vzniklo hřiště s umělým povrchem, je tam i lezecká stěna a dětské hřiště. V druhé etapě chceme přistavět i část pro větší děti.

Co vám naopak udělalo radost?

V poslední době třeba Vánoční jarmark, který připravila základní škola poprvé uprostřed obce. Přišlo opravdu hodně lidí a akce se moc povedla, za což chceme moc poděkovat.

Blížejov má celkem sedm spádových obcí, údaje o počtu obyvatel pocházejí z ledna roku 2007.


Blížejov 825 Františkov 22
Chotiměř 101 Lštění 132
Malonice 36 Nahošice 65
Přívozec108 Výrov 11

Historie Blížejova


Starší název obce Blížejov byl také Blíživa. Na ostrohu nad rozcestím silnic je postaven kostel a ve dvoře tvrz vladyků z Blížejova, příbuzných Osvračínských: první zpráva z roku 1324, kdy jej vlastnili zemané z Blížejova.
Obec byla rozdělena na několik částí, které drželi postupně různé rody. Jeden díl existoval jako samostatný statek na něm vznikla tvrz připomínaná prvně r. 1552. Majitelé byli Blížejovští z Blížejova (Blíživa) a po nich Henigátové ze Seeberka, kteří jej spojili s Nahošicemi.
V roce 1757 je na nahošické části uváděno 11 poddaných, na chotiměřském dílu vsi 1, na blížejovském statku 3 a při Horšovském Týnu 1 poddaný.Tvrz z 14. století přestavěna v barokní zámek, opatřený fasádou v 2. polovině 19. století. V roce 1869 je uváděno 255 obyvatel.
Kostel Sv. Martina má renesanční portál s heraldickou výzdobou – analogický s portály horšovskotýnského zámku (1556). Svatyni doplňují náhrobky Henigarů, Širntingárů a dalších rodů, které vlastnily okolní statky. Kostel je s boční věží a gotickým vchodem a s raně barokním štítem. Nynější vchod v barokním průčelí. V presbytáři pás nástěnných maleb (z konce 14. století) a vyobrazení vladyky Gotfrýda ze Žebnice a jeho 2 manželek (na dřevě z roku 1559 ). Další stavební úpravy byly v 1. polovině 17. století a ve 2. třetině 18. století. Skrze dveře pohled do lodi: hlavní oltář s obrazem Sv. Martina (r. 1890 od Ignace Amerlinga) a dva boční oltáře z doby kolem r. 1750. V lodi náhrobníky z 16. až 18. století . Na podzim roku 1999 a počátkem roku 2000 výměna střešní krytiny.

Autor: Zdeňka Lochmanová

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Technik/Technička kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍ NÁPLŇ:, *práce s technickou dokumentací, *mezioperační a výstupní kontrola, *řešení nápravných a preventivních opatření, *blokace neshodných výrobků, *metrologie a provádění měření, *účast při řešení interních reklamací, *účast při řešení zákaznických a dodavatelských reklamací, , PROFIL UCHAZEČE:, *technické know-how, popř. vzdělání technického směru, *praxi v oboru kvality (ideálně strojírenství), *komunikativní znalost NJ popř. AJ výhodou, *samostatný a aktivní přístup k plnění úkolů, *pečlivost, *znalost práce na PC, , NABÍZÍME:, *Samostatnou pozici, *Zajímavé mzdové ohodnocení, *Bonusy na základě ohodnocení výkonu, *Další zaměstnanecké výhody, , V případě Vašeho zájmu zašlete prosím Vaše CV v české a německé/anglické verzi., , Těšíme se na Vás!. Pracoviště: 3d-lasertec s.r.o. - pracoviště domažlice, Cihlářská, č.p. 548, 344 01 Domažlice 1. Informace: Romana Malá, +420 775 870 018.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník,15 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník kovodělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hatec cz s.r.o. [951], 344 01 Domažlice 1. Informace: Martina Šťastná, +420 379 420 144,724 310 808.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Administrativní pracovník/pracovnice do skladu DO. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice vhodná i pro šikovnou absloventku či absolventa!, , PRACOVNÍ NÁPLŇ:, Zadávání příjemek, výdejek, dodacích listů do PC (evidence hutního materiálu a zakázek), Evidence skladových přesunů, Práce s firemním SW (zaškolíme), Vyřizování administrativní agendy skladu (např. skenování, zakládání dokladů, doplňování docházky a pod.), Komunikace s ostatními odděleními (telefon, e-mail), , PROFIL UCHAZEČE:, Uživatelská znalost práce na PC (MS office), Komunikativní znalost NJ výhodou, Částečná orientace v ocelových materiálech výhodou, ostatní zaškolíme, Trestní a morální bezúhonnost, , NABÍZÍME:, ZAUČENÍ!!!, Přátelský kolektiv, Odpovídající mzdové ohodnocení, prac. doba 6:00 - 14:30 a další týden 9:30 - 18:00, Dotované stravování, , Pokud Vás pozice zaujala a splňujete požadavky, zašlete prosím Váš strukturovaný životopis v odpovědi na tento inzerát., TĚŠÍME SE NA VÁS!. Pracoviště: Stauner palet s.r.o. - provozovna domažlice-lasertec, Cihlářská, č.p. 548, 344 01 Domažlice 1. Informace: Romana Malá, +420 775 870 018.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce18 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: znalost NJ výhodou, praxe výhodou, loajalita, spolehlivost. Zaměstnavatel může požadovat doložení výpisu z Rejstříku trestů. Práce na pokladně + ve skladu + doplňování zboží., Provozní doba prodejny: 9.00-20.00 hod, PO-NE., Nabízíme: měsíční prémie, příjemné pracovní prostředí, příspěvky na dopravu., Nutný telefonický kontakt.. Pracoviště: Velta free shop s.r.o. - folmava, 345 32 Česká Kubice. Informace: Peter Novotný, +420 725 594 996.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tibetské vlajky vyvěsí 10. března radnice v Domažlicích i Kdyni

Chřipka - ilustrační snímek

Chřipková epidemie řádí v pěti okresech

FOTO: Narodili jsme se, Domažlice a okolí

Domažlicko - Právě jsme se narodili.

Fotbalisté se dočkají lepšího zázemí

Zahořany – Letošní fotbalovou sezonu by měli Zahořanští zahájit v nově opraveném zázemí.

Tři příběhy. Únor '48 měnil osudy lidí

Plzeňský kraj - Letos si připomínáme 70 let od událostí, které se do české historie zapsaly nejprve jako Vítězný únor, později jako únorový puč. Komunistický převrat, po němž byl v tehdejším Československu nastolen totalitní režim, vyvrcholil 25. února 1948.

Město pořídí hasičům novou cisternu

Kdyně – Stávající cisterna najde své nové útočiště nejspíš ve Vejprnicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT