VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blížejov se za pár let rozrostl o stovky lidí

BLÍŽEJOV - V centru Blížejova vznikne víceúčelové zařízení se sálem a zázemím pro sportovní aktivity

27.1.2009
SDÍLEJ:

Ve středu obce vznikla okružní křižovatka, která má přispět k větší bezpečnosti provozu. Vpravo je kostel sv. Martina.Foto: DENÍK/ Zdeňka Lochmanová

Dnes zavítáme s naším seriálem U vás na návštěvě poprvé do Blížejova. Obec, vzdálená 6 km od Horšovského Týna, se v posledních letech rozrostla o několik stovek obyvatel. Jak se jí to podařilo a nejen to, nám v rozhovoru prozradil starosta Blížejova Jiří Červenka, který patří k služebně nejstarším starostům na domažlickém okrese.

Jak dlouho Blížejov vedete?

Starostou jsem od roku 1987. Pocházím ale z Milaveč, do Blížejova jsem se přiženil. Co člověka udrží takovou dobu u náročné práce starosty? Baví mě práce s lidmi. Jsem moc rád, že mám možnost pomáhat tomu, aby se obec, kde žiji, rozvíjela. Stále mě tahle práce víc baví, než štve. To mě u ní drží.

V posledních letech vám výrazně přibylo obyvatel. Jak jste to dokázali?

Podařilo se vybudovat 34 čtyřdomků a díky tomu nám přibylo kolem tří stovek obyvatel. Bylo by to i více. Kdyby se všichni přihlásili k trvalému pobytu, tak by to bylo asi ještě o stopadesát lidí více. Co takový nárůst obyvatel obci přinesl? Samozřejmě více peněz do pokladny. Tím, že jsme zástavbu čtyřdomků postavili, jsme vlastně zachránili základní školu, která měla velký úbytek dětí. Kvůli tomu jsme se do toho vlastně pouštěli. Zároveň jsme ale museli vybudovat vodovod a kanalizaci pro novou zástavbu, a když už jsme na tom pracovali, udělali jsme je rovnou v celé obci i s čističkou odpadních vod. Když bylo tohle všechno v zemi, požádali jsme ´kraj´ , aby se pustil do vozovek a došlo i na kruhový objezd. Někdo může říct, že je zbytečný, ale pro nás to znamená větší bezpečí. My jsme se přitom dali do oprav a výstavby chodníků, které zatím ještě doděláváme. Z hlavní ulice a návsi přitom zmizely sloupy s elektrickým vedením a telefonní sítí, všechno je to v zemi. Staví se i nový bezdrátový rozhlas a nové veřejné osvětlení. Těšíme se, až dáme Blížejov dohromady a nebudeme už muset kopat, že se pustíme více do úprav veřejné zeleně, aby to u nás vypadalo co nejlépe.

Na kolik celá tato proměna Blížejova přišla?

Postavení domků zhruba na 170 milionů korun, vodovod na 21 milionů korun, kanalizace s čističkou odpadních vod na 34 milionů korun, osvětlení, chodníky a rozhlas na devět milionů korun. To všechno jsme si ovšem mohli dovodlit jen díky dotacím. ´Kraj´ pak za průtahy s kruhovým objezdem zaplatil patnáct milionů korun.

Chybí tedy lidem v Blížejově vůbec něco?

Nemáme se kde scházet, pořádat plesy a další akce, například setkání důchodců musíme pořádat v Milavčích. Potřebujeme na podobné aktivity nějakou větší místnost a protože nejsme žádní troškaři, rozhodli jsme se postavit víceúčelové zařízení s velkým sálem, které by sloužilo zároveň i jako tělocvična a kde by mohl být také třeba squash, bowling, posilovna a prostor pro ubytování. Je to zatím jen výhled, máme zpracovanou studii, stejně jako u dalšího projektu, který se týká koupaliště. Je to vlastně víceúčelová nádrž, kterou chceme přestavět na přírodní koupací biotop, tedy samočistící koupaliště. V Čechách to zatím moc rozšířené není, spíše v Německu a Rakousku. Máme i další plány, na sídlišti je připravené místo, kde by si lidé mohli postavit garáže, aby zmizela auta z ulic. Také nám sídlišt hyzdí nepěkná budova patřící Fadisu, kterou bychom rádi odkoupili a buď ji přestavěli nebo zbourali a vybudovali místo ní park.

Veřejná zeleň vám asi leží hodně na srdci.

Byl jsme několik let členem hodnotící komise Vesnice roku a asi mě to trochu ´poznamenalo´. Rád bych ´vytlačil´ z obcí jehličnany, které tu v podstatě nemají co dělat. Do českých vesnic patří listnaté stromy a na to se chci v budoucnu zaměřit. Na veřejnou zeleň v obci máme už také zpracovanou studii. Až budou dokončené všechny stavební úpravy, tak se do ní pustíme. Chceme nechat zpracovat projekt na zeleň i v celém okolí.

Co vás jako starostu trápí?

Vandalové, kteří poničili dětské hřiště dva dny po dokončení. Byl jsem zastáncem toho, aby bylo volně přístupné, ale asi tam budeme muset někoho pověřit správcováním a hřiště zamykat. Jsem z toho zklamaný, ale budeme tam muset asi instalovat kamery, abychom si ohlídali, jak se kdo chová. Stálo to miliony korun, v první etapě vzniklo hřiště s umělým povrchem, je tam i lezecká stěna a dětské hřiště. V druhé etapě chceme přistavět i část pro větší děti.

Co vám naopak udělalo radost?

V poslední době třeba Vánoční jarmark, který připravila základní škola poprvé uprostřed obce. Přišlo opravdu hodně lidí a akce se moc povedla, za což chceme moc poděkovat.

Blížejov má celkem sedm spádových obcí, údaje o počtu obyvatel pocházejí z ledna roku 2007.


Blížejov 825 Františkov 22
Chotiměř 101 Lštění 132
Malonice 36 Nahošice 65
Přívozec108 Výrov 11

Historie Blížejova


Starší název obce Blížejov byl také Blíživa. Na ostrohu nad rozcestím silnic je postaven kostel a ve dvoře tvrz vladyků z Blížejova, příbuzných Osvračínských: první zpráva z roku 1324, kdy jej vlastnili zemané z Blížejova.
Obec byla rozdělena na několik částí, které drželi postupně různé rody. Jeden díl existoval jako samostatný statek na něm vznikla tvrz připomínaná prvně r. 1552. Majitelé byli Blížejovští z Blížejova (Blíživa) a po nich Henigátové ze Seeberka, kteří jej spojili s Nahošicemi.
V roce 1757 je na nahošické části uváděno 11 poddaných, na chotiměřském dílu vsi 1, na blížejovském statku 3 a při Horšovském Týnu 1 poddaný.Tvrz z 14. století přestavěna v barokní zámek, opatřený fasádou v 2. polovině 19. století. V roce 1869 je uváděno 255 obyvatel.
Kostel Sv. Martina má renesanční portál s heraldickou výzdobou – analogický s portály horšovskotýnského zámku (1556). Svatyni doplňují náhrobky Henigarů, Širntingárů a dalších rodů, které vlastnily okolní statky. Kostel je s boční věží a gotickým vchodem a s raně barokním štítem. Nynější vchod v barokním průčelí. V presbytáři pás nástěnných maleb (z konce 14. století) a vyobrazení vladyky Gotfrýda ze Žebnice a jeho 2 manželek (na dřevě z roku 1559 ). Další stavební úpravy byly v 1. polovině 17. století a ve 2. třetině 18. století. Skrze dveře pohled do lodi: hlavní oltář s obrazem Sv. Martina (r. 1890 od Ignace Amerlinga) a dva boční oltáře z doby kolem r. 1750. V lodi náhrobníky z 16. až 18. století . Na podzim roku 1999 a počátkem roku 2000 výměna střešní krytiny.

Autor: Zdeňka Lochmanová

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 160 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč, mzda max. 200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o závodní stravování, nový provoz., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, finanční růst, Telefonický kontakt pracovní dny od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Konstruktpol s.r.o., Polní, č.p. 114, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Pavla Jiránková Rynešová, +420 379 422 388.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 020 Kč

Řídící pracovníci v oblasti předškolní výchovy (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) ředitel/ředitelka Mateřské školy Všeruby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 29400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MŠ Všeruby je příspěvkovou organizací Městyse Všeruby, sídlí na adrese Všeruby 156, 345 07 Všeruby u Kdyně. Bližší informace o Mateřské škole lze získat na tel.: 379/77 92 33., Požadavky na kandidáty, vyplývající z § 3 a 5 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů:, -způsobilost k právním úkonům, -odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost, -bezúhonnost, -zdravotní způsobilost, -znalost českého jazyka, -3 roky pedagogické praxe , -organizační a řídící schopnosti, Platové podmínky: platová třída 10 + osobní příplatek + příplatek za vedení 15 - 40%, Náležitosti přihlášky:, 1.Přihláška (název konkurzního řízení, jméno, příjmení, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, popř. korespondenční adresa, kontakty, datum a vlastnoruční podpis), 2.Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), 3.Lustrační osvědčení podle § 4 odst. 1 a čestné prohlášení podle § 4 odst. 3 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky (nedokládají uchazeči narození po 1. prosinci 1971), 4.Lékařské potvrzení o způsobilosti k výkonu funkce (ne starší 3 měsíců), 5.Doklad o průběhu zaměstnání a délce praxe, potvrzený posledním zaměstnavatelem, 6.Doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, doklady o dalším vzdělávání/maturitní vysvědčení), 7.Písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkursního řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, 8.Strukturovaný životopis, 9.Vize dalšího rozvoje vedoucího ke zvýšení konkurenceschopnosti MŠ Všeruby (rozsah maximálně 4 strany, očekává se zaměření na marketing školy, její další rozvoj, formy spolupráce se ZŠ Všeruby, komunikaci se zřizovatelem a školskou radou), Předpokládaný nástup do funkce je 7. 8. 2018., Přihlášky budou přijímány poštou nebo osobně, v zalepených obálkách se všemi požadovanými náležitostmi a s viditelným označením "Konkurz MŠ Všeruby - NEOTVÍRAT" na adrese zřizovatele Všeruby 77, 345 07 Všeruby u Kdyně, a to do 20. června 2018 do 11:00 hod.. Pracoviště: Městys všeruby, 345 07 Všeruby u Kdyně. Informace: Václav Bernard, +420 777 626 765.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Operátor skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxe ve skladu, platný průkaz na VZV je výhodou., Nabízíme: práci v čistém prostředí, uvnitř haly v teple, stravenky zdarma, Uchazeči o tuto pozici mají možnost vyplnit na vrátnici společnosti "Dotazník uchazeče o zaměstnání" nebo zaslat žádost se stručným životopisem na e-mailovou adresu nabor@pehtoo.com.. Pracoviště: Pehtoo a. s. - provozovna horšovský týn, Masarykova, č.p. 194, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Šárka Vojtěchová, +420 379 417 120.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 110 Kč

Pomocní kuchaři pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o závodní stravování, nový provoz., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, finanční růst, Praxe výhodou., Telefonický kontakt pracovní dny od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Konstruktpol s.r.o., Polní, č.p. 114, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Pavla Jiránková Rynešová, +420 379 422 388.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět holčiček a pět chlapců přivítal starosta obce Kout na Šumavě Václav Duffek

V Koutě na Šumavě přivítali nové občánky

Ilustrační foto.

Muž ze Staňkova naletěl podvodníkovi na internetu

Karel Hvížďala promluvil ve Kdyni o exilu i politice

Kdyně – Ve středu se sálek Městské knihovny ve Kdyni zaplnil soustředěnými posluchači na besedě a autorském čtení spisovatele, novináře a politického komentátora Karla Hvížďaly.

Muž do restaurace nedošel

Domažlice – V úterý krátce po 20. hodině volala na linku Městské policie Domažlice 156 žena z Rohovy ulice, že za plotem své zahrady směrem k lesoparku viděla jít muže, který se pohyboval nekoordinovaně a působil značně zmateně.

Domažlickem projede Rallye Wiesbaden

Domažlicko – Tento pátek, 25. května dopoledne budou Domažlickem projíždět účastníci soutěže pravidelnosti historických automobilů Rallye Wiesbaden, která svým názvem navazuje na proslulou soutěž, na jejímž pořádání se v letech 1969 až 1972 podílel PAMK Klatovy.

Ondřej Havelka zazpívá v Klenčí

Klenčí pod Čerchovem – Téměř přesně po roce se na Chodsko vrací Ondřej Havelka se svým synkopickým orchestrem Melody Makers.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT