Kapli přijel vysvětit plzeňský biskup František Radkovský, který zde rovněž sloužil mši společně se staňkovským farářem P. Wojciechem Pelowskim a holýšovským farářem P. Hubertem Hainem.

„Když projíždím obcemi, všímám si, že dnes už skoro nenajdete ves, ve které by nebyla pěkně opravená kaplička, stejně jako křížky. To je chvályhodné a znamená to, že si vážíme toho, co jsme zdědili po předcích," prohlásil biskup Radkovský.

Pozdně barokní svatostánek zasvěcený Panně Marii byl vybudován v polovině 19. století. Nyní byl již v dezolátním stavu a vedení obce původně uvažovalo i o tom, že by na jejím místě postavilo kapli zcela novou. Nakonec ale došlo k rozhodnutí kapli opravit.

Budova prošla kompletní rekonstrukcí za přibližně 450 tisíc korun, přičemž 10 tisíc euro obec získala z programu přeshraniční spolupráce prostřednictvím Svazku Domažlicko.

Interiér znovuzrozené kaple bude nyní otevřen k nahlédnutí, chráněn mříží. Černovičtí chtějí od příštího roku obnovit pořádání pouti ve vsi, v kapličce se tak bude konat mše vždy koncem května na svátek Navštívení Panny Marie.

„Pokud bude zájem, nebráním se tomu, aby se v kapličce konaly bohoslužby třeba i na Dušičky, Vánoce nebo Velikonoce," podotkl farář Pelowski.

Černovický starosta František Vavřička zároveň podotkl, že má v plánu rovněž znovu vybudovat zdemolovanou kapličku v sousedních Nemněnicích.