Ve Kdyni právě probíhají závěrečné práce za téměř sedm milionů korun na projektu Spojovací cyklo〜stezky k mezinárodní cyklotrase č. 3 Regensburg – Plzeň – Praha.

Projekt se týká vybudování úseků Smržovice – Dobříkov – Hluboká – Brnířov a Kdyně – Starý Dvůr.

„Město Kdyně je investorem projektu. Získali jsme dotaci ve výši pětaosmdesáti procent uznaných dotací a partnerské město Eschlkam podpořilo tento program 3 400 eury,“ vysvětluje starosta Kdyně Jan Löffelmann.

Napojením nového sedmikilometrového úseku na stávající již hotové cyklostezky vznikne rekreační okruh v délce 20 kilometrů.

„Stávající hustá síť na Kdyňsku dovolovala využít pouze místní komunikace II. a III. třídy. Silnice I. třídy mohla být křížena pouze v přehledných místech. Stávající cyklotrasy ve směru od Pocinovic do Chodské Lhoty a dále do Kolovče dostanou přímá propojení ve směru cyklotrasy č. 3,“ pokračuje starosta a dodává: „Slibujeme si od projektu velký přínos. Například obce Smržovice, Dobříkov a Hluboká neměly jiné spojení do Kdyně než po silnici I. třídy, což je vždy nebezpečné. Taková silnice nemůže být vyznačena jako cyklotrasa. Propojením stávajících cyklotras se podstatně zvýší jak bezpečnost cyklistů, tak i samotných chodců.“

Kdyňští v rámci projektu využili ve dvou případech zapomenuté a v dalších dvou cesty již zcela zaniklé.

„Návštěvníkům cyklotrasa nabídne rozmanitou krajinu s bohatou historií, přístup ke zříceninám středověkých hradů, rozhleden a restaurací na české straně. Na bavorské straně cyklotrasa probíhá podél nově vybudovaného Dračího jezera a přímo u hranic pokračuje cyklostezka do Eschlkamu, historicky nejstaršího osídlení mezi Bavorskem a Českem,“ popisuje možnost příjemného výletu Löffelmann.

„Cyklotrasy jsou dobrá věc, zvláště pokud vedou kolem zajímavých míst. Jsem sice zastáncem cyklostezek, kde mě neobtěžují auta a hlavně kamiony, které jezdí okolo, ale důležitější je bezpečí,“ říká vášnivý cyklista Jan Myslík z Horšovského Týna.

Slavnostní otevření cyklostezek na Kdyňsku proběhne 20. června v rámci akce Na kole z Čech do Bavor.

Při té příležitosti bude vydaná aktualizovaná mapa, kde už budou vyznačeny nové úseky cyklostezek.