O projektu kamerového systému se ve městě Holýšov hovořilo již před dvěma lety. Podnětem tohoto projektu byla nejenom zkušenost, kterou měly s kamerovými systémy okolní města, ale i posílení bezpečnosti vzhledem k častějšímu výskytu výtržností a nepořádku. Významně se do paměti občanů zapsal opakovaný incident s onanistou, který se uspokojoval na veřejnosti v okolí dětského hřiště a o několik měsíců později i v supermarketu.

Někteří občané Holýšova mají strach a rádi by měli pocit bezpečnosti a jistoty, že mohou v klidu poslat své ratolesti do školy. „Bydlím v horní části Holýšova, tady se nebojím. Od lidí, kteří ale bydlí u ubytoven nebo v okolí Penny marketu, vím, že ti mají strach hlavně ze zahraničních dělníků, kteří popíjejí alkohol a jsou hluční,” popsala obyvatelka Holýšova.

Do montáže kamer se pustila firma v úterý 11. září. „Kamery jsou prioritně zaměřena na místa, kde se vyskytují děti. Především základní škola, základní umělecká škola, hřiště. U základní školy jich z původních dvou kamer bude v současné době pět,“ uvedl starosta Holýšova Jan Mendřec. Výstupy z kamer bude u Policie ČR, kde se záznamy budou evidovat. „Kamerový systém tak policii hodně usnadní práci. Policista bude kdykoli moct zhlédnout, co se ve městě děje. Plzeňský kraj nám na kamerový systém poskytl dotaci ve výši půl milionu korun,“ řekl starosta Mendřec a dodává: „Na peníze nekoukáme, jde předně o bezpečí.“