Jedná se o káni lesní, která již třetí hnízdní sezónu zcela zákeřně a zezadu přepadává nic netušící běžce v lesním úseku nedaleko psího útulku.

"Skoro to vypadá jako zvířecí vzpoura, ale ve skutečnosti je to pouze hra hormonů s blížící se hnízdní sezónou. Nemusíte se bát, jelikož v obou případech se jedná o výjimečné, zcela nestandardní chování pravděpodobně samců," tvrdí zvířecí záchranář Karel Makoň.

Káně poprvé útočilo na sportující Plzeňany na jaře 2019. "V tu dobu jsme ještě nevěděli, o jakého vetřelce útočícího na běžce určitého typu se jedná. Na základě vydané tiskové zprávy se nám následně ozvalo přes 30 dalších sportovců, kteří potvrdili, že v úseku lesa v Plzni na Valše se pohybuje létající fantom," vzpomíná Makoň.

Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni-Skvrňanech.
V Plzeňském kraji se téměř neočkuje. Vakcín je stále nedostatek

Středně velký dravec útočil tehdy zezadu, tichým letem a bez varování pak nejčastěji pařáty se odrazil od hlavy běžce. Kdo běžel bez čepice se sluchátky na uších, často skončil v kotrmelcích. Většina lidí o dravci věděla již z roku 2018 a jeho výpady brala s humorem a rezervou. Zajímavé však je, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. "Nedělal rozdíl mezi mužem či ženou, ale něco ta skupinka pronásledovaných musí mít přece jen společného. Řešili jsme případ s biology, sokolníky i kolegy ornitology a všichni jsme došli k závěru, že se jedná o v zajetí odchovaného dravce (následně sokolník Jan Brož potvrdil, že o káni lesní), který je fixovaný na lidi a v době toku se pak s nimi snaží navázat partnerský vztah. Zároveň se ale může jednat i o ochranu teritoria a vyhánění vetřelce, přičemž v tomto případě si dravec chybně myslí, že buď on je člověk, nebo člověk káně," vysvětluje Makoň.

Ať už je za útoky cokoliv, tak v žádném případě se podle něj nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je káně fixována. Proto také neútočí na každého a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. "Počítáme, že za dva měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni," je si jist Makoň.

Trenér se vrátil, labutí samec prohání vodáky po Radbuze
FOTO, VIDEO: Trenér se vrátil, labutí samec prohání vodáky po Radbuze

Zvířecí záchranáři podle něj nebudou případ řešit ani se snažit ptáka odchytit. "Řešení to nemá. Druh byl potvrzen, příčina zjištěna a většina běžců ví, že právě v tento okamžik musí běhat jinou trasu, nebo s pokrývkou hlavy, případně v daném úseku výrazně přidat. Samozřejmě, že za slunného teplého počasí jsou útoky častější, zatímco za počasí horšího se tak často neopakují. Prostě jaro je tady, a že jsme se na něj načekali," dodává Makoň.