„Práci sháním skoro půl roku, byl jsem už na čtyřech pohovorech, ale zatím jsem novou nesehnal,“ popsal svoji současnou životní situaci pan Jiří, který v pondělí dopoledne pročítal pracovní nabídky na nástěnce na chodbě domažlického úřadu práce. Podobně jako on je na tom dalších více než 2600 lidí, které k poslednímu prosincovému dni registroval domažlický úřad práce.

„Míra nezaměstnanosti dosáhla 7,96 procenta,“ konstatoval ředitel úřadu Zdeněk Písařík. Je to sice nejvyšší hodnota od května loňského roku, i tak ale v porovnání se stejnými měsíci v letech 2010 a 2009 je nezaměstnanost v domažlickém regionu výrazně nižší.

Před dvanácti měsíci se blížila 10 procentům (9,82%), jen o něco lepší byla situace v prosinci 2009 (9,61%). Bez práce bylo tehdy o 600 lidí více než dnes.

„Čísla v lednu zřejmě opět povyskočí, v prvním týdnu nového roku byl na našich přepážkách znát citelný nápor klientů,“ poznamenal Písařík.
Za jedenatřicet prosincových dní se nově zaregistrovalo 452 lidí hledající uplatnění na pracovním trhu. Naopak evidenci ukončilo 206 osob. Do nového zaměstnání nastoupilo 125 z nich, 81 bylo vyřazeno (odchod do důchodu, na vlastní žádost, sankční vyřazení).

Pětina lidí, kteří byli v prosinci zaregistrováni na domažlickém ÚP, pobírala příspěvek v nezaměstnanosti.

Více než 17 procent ze všech nezaměstnaných na Domažlicku byli občané se zdravotním postižením.

Překvapením je pozitivní údaj o počtu volných pracovních míst. Ten každoročně v zimních měsících klesá z důvodu absence sezonních prací v zemědělství, stavebnictví a cestovním ruchu. Tentokrát oproti listopadu povyskočil a číslo 232 je srovnatelné s červencovou hodnotou (234). Přesně před rokem bylo v nabídce jen 157 pozic a v prosinci 2009 pouhých 96.

„Velká nabídka je v oblasti gastronomie,“ řekl Písařík. Zaměstnavatelé hledají třicet kuchařů, šestnáct servírek a číšníků, pět barmanů a dva provozní.
Už tradičně by práci snadno získali lidé s technickým vzděláním. Šest volných míst je pro obsluhu seřizovacích strojů, čtyři pro nástrojaře, sedm pro strojírenské techniky, další pro svářeče i opraváře zemědělských strojů.

Firmy shání obsluhu strojů, montážní dělníky, řidiče nákladních aut, pomocné dělníky i uklízeče.