Jejich přítomnost v betlémech je raritou. Zatím nikdo si jev nedokáže vysvětlit. „Obvolával jsem různé sběratele betlémů. Nikdo neměl přesné vysvětlení. Existují jen domněnky, že čerti znamenají pokušení,“ uvedl Rosendorfský, který se ale za krátkou dobu vlastnictví barokizující památky ještě nedovolal do ´české mekky betlémů´ Třebechovic.

Symbol pokušení předpokládá i Emil Soukup z plzeňského biskupství. „Řekl bych, že to znamená, že ďábel se nikdy nevzdá. Pokouší dokonce i lidi, kteří se účastní zrození Ježíška,“ odhaduje arciděkan Soukup. Čerti jsou zajímaví i svým vzezřením. Jeden drží v ruce trojzubec a druhý si zakrývá klín blonďatou panenkou.

Betlém pořídil Rosendorfský, který jen zároveň kastelánem horšovskotýnského zámku, náhodně. Pro loni opravený kostel v Horšově se rok a půl pokoušel sehnat zajímavost, která by kostel v malé vsi nedaleko Týna ozvláštnila. Když pokusy selhávaly, zavolal ve čtvrtek známému starožitníkovi do Prahy. Ten mu sdělil, že má v obchodu několik málo hodin 1,2 metru vysoký betlém a může ho do odpoledne rezervovat. Ještě týž den si ho tedy kastelán odvezl do Horšova. Cenu prozradit odmítl. „Ze známosti byla nižší, než skutečná. Stál ale v řádech desetitisíců,“ řekl k ceně kastelán.

Dílo prý ještě nestačil úplně prozkoumat. „Obvykle na betlémech bývá nějaká značka autora. Tu jsme ale zatím nenašli. Vše ale nasvědčuje tomu, že se jedná o betlém českého původu,“ říká Rosendorfský s tím, že dřevěné části doplňují další přírodní materiály či celofán. Ten je například za oknem stáje a má odrážet světlo ze svíčky postavené v útrobách betlému. Postavičky jsou umístěné napevno. Ve výrobku není žádná mechanika.

Veřejnost si bude moci novinku prohlédnout v pondělí 24. prosince od 12 do 15 hodin. V té době se bude v horšovském kostele také vydávat Betlémské světlo. Od 14 hodin se bude navíc sloužit mše. Druhý pokus vidět unikátní betlém bude až na Tři krále. Mezitím i potom budou betlém zkoumat odborníci.

Popis betléma

Betlém je zhruba 150 až 160 let starý. Barokizující dílo má hlavní části dřevěné a je umístěné v 1,2 metru vysoké skříni, která je jeho součástí. Kromě dřeva jsou použité další přírodní materiály např. na trávník nebo hradby. Figurky jsou upevněné napevno. V betlému jich je 60. V oknech je celofán. Pořizovací cena je několik desítek tisíc korun.

Kostel Všech svatých v Horšově je součástí nabídky prohlídkových okruhů památkového objektu hrad a zámek Horšovský Týn, svým počtem 7 prohlídkových okruhů jedné z nejzpřístupněnějších památek u nás. Hrad a zámek Horšovský Týn, renesanční perla západních Čech bude během vánočních svátků otevřen veřejnosti od 26.12.2007 do 1.1.2008 vždy od 10.00 do 15.00 a to bez jakýchkoliv příplatků či nutnosti předběžné objednávky. Otevřeny budou všechny prohlídkové okruhy.

Další informace o Horšově a kostele naleznete po odkliku zde.