„Přišli jsme se sem podívat na ty čerty,“ vysvětlil důvod návštěvy kostela Martin Krysl z Horšovského Týna, který do Horšova zamířil s rodinou v rámci štědrodenní procházky.
Postavičky čertů, které se nachází mezi dalšími osmapadesáti figurkami vystaveného betlému jsou totiž jedinečnou raritou a jejich přítomnost ve scéně narození Ježíše Kriska je stále záhadou.
Za světlem i betlémem přicházeli návštěvníci od poledne do druhé hodiny odpolední, následovala mše svatá pro děti. Kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský pak převezl Betlémské světlo do kostela sv. Jiří v Semněvicích.
„V semněvickém kostele rozdáváme světlo druhým rokem. Na to, jak jsou Semněvice malé, se vždy přijde podívat docela dost lidí. Kolem sto padesáti návštěvníků, kteří chodí například i z Bukovce, se tam vždy ukáže,“ tvrdí Rosendorfský, který si letos vzal kostel sv. Jiří ´pod ochranná křídla´.
V Semněvickém kostele pak byl vystavený betlém se sádrovými figurkami a mše svatá se tam konala na 1. svátek vánoční.
O Vánocích je pro lidi dobrá příležitost, jak se s kostelem v Semněvicích seznámit. Je podobný tomu v Horšově, ale je větší. Je vidět, že Semněvice kdysi patřily rodině Trauttmansdorffů a že ti do kostela vložili nemalý peníz,“ dodal kastelán.