Přibližně 200 vánočních stromků připraví pro své občany pro letošní Vánoce Bělští. S vyřezáváním jehličnanů, které lidem dotvoří Vánoce, začali toto úterý.

„Město pro své obyvatele připravilo již potřetí prodej vánočních stromků, samozřejmě za symbolické ceny, tedy daleko nižší, než za které se stromky prodávají leckde před supermarkety," předesílá starosta Libor Picka.

Dozvěděli jsme se od něj také to, že se nejedná jen o klasický prodej stylem vyber a kup.

„Prodej je spojen také s přátelským setkáním. Vše se koná na parkovišti za radnicí a je připraveno standardní občerstvení, to znamená grog, svařené víno, čaj, eventuálně páreček. O toto občerstvení se starají zaměstnanci města," podotýká starosta s tím, že ti, co se na Bělsku starají o městské lesy, zatím zájemcům připraví jimi vybrané stromky.

„V letošním roce budou lidé spokojení, neboť jsme koupili baličku na stromky, takže jsme schopni zabalit stromek do síťoviny. Pokud někdo potřebuje, stromeček mu na jeho přání o něco zkrátí či jinak upraví. Osobně tuto akci, která se uskuteční 22. prosince, vítám, protože mohu být s obyvateli města a mohu jim popřát krásné vánoční svátky i to, aby si aspoň tři dny, kdy slavíme Vánoce, které jsou nabité kouzlem a energií, všichni náležitě užili v pohodě," připojil Picka.

Měli jsme možnost navštívit muže, kteří v lese vánoční stromky vyřezávají. „Řezat v lese vánoční stromky je romantické, nicméně pro ty, kteří tuto práci vykonávají, to mnohdy tak romantické není, zvláště když je sníh," připomíná Picka s tím, že se tak završuje kalendářní rok pro zaměstnance technických služeb i ty, kteří se celý rok o lesy starají.

Proto ti, kteří mají za úkol stromky uříznout, se snaží úkol splnit co nejdříve.

„Pokud napadne sníh, je to horší. Musíme stromky oklepávat a zjišťovat, který se hodí. Býváme promočení, i když jsme vybavení a do lesa si v takovém případě bereme ´pršiplášť´ a na nohy návleky," poznamenal lesní dělník Imrich Úškrt.

S ním jsme posléze narazili na smutný pozůstatek loňských Vánoc – zaschlý, zhruba metrový kmínek. Neznámý ničema při krádeži vánočního stromku uřízl vrcholek, z něj odstranil část kmene a zbytek si odnesl. „Tohle je jedle Douglaska, naštěstí vypustí terminály jinde, ale je jí škoda, mohl to být krásný strom," konstatoval Úškrt.

Prodej stromků občanům není jediný způsob, jak lidem na konci okresu ušetří předvánoční shon. Den po prodeji stromků totiž nabídnou bělští rybáři u sádek ve Smolovské ulici kapry na vánoční stůl.

„Máme tu ještě jednoho prodejce, který má vlastní rybník a nabízí kapry ve stejný den jako my stromky," zakončil starosta Bělé.

Kolik Bělští platí

Smrk

do výšky 1,5 m 90 Kč

od 1,5 do 2,5 m 110 Kč

nad 2,5 m 130 Kč

Borovice

do 1,5 m 130 Kč

nad 1,5 m 150 Kč

Jedle Douglaska

do 2 m 180 Kč

nad 2 m 200 Kč