Ani hendikep, jímž bylo časné ranní vstávání a přesun o čtvrt tisícovky kilometrů, nedokázal narušit úspěch zástupců Bělé nad Radbuzou na akci Není Bělá jako Bělá, jež se konala ve stejnojmenném městě pod Bezdězem.

„V Bělé pod Bezdězem jsme byli na klání Bělých už vloni, ale museli jsme tentokrát vyjet bez hlavních představitelů města, tedy starosty Libora Picky a místostarostky Kamily Císlerové, kteří se tentokrát nemohli zúčastnit. Z Bělé nás jelo 26 a autobusem nás vezl Jindřich Kalus. Jako vedoucí zájezdu byla určena Alena Konopová a byla skvělá," předesílá člen bělské delegace – ředitel školy Miroslav Nový.

„Vyjížděli jsme v sobotu ráno po čtvrté hodině, měli jsme obavy, zda dojedeme včas na zahájení akce. Bohužel zástupci jiných měst se stejným jménem byli v Bělé pod Bezdězem už od pátku, zjistili jsme, že jsme přišli o krásný páteční program i větší možnost navázání přátelských kontaktů," tak trochu zalitoval Nový.

Ještě předtím, než odjeli pod Bezděz, měli fůru práce dobrovolní hasiči z Újezda Svatého Kříže, který je částí Města Bělá nad Radbuzou. Pro svoji účast na akci si museli předem vyrobit plavidlo.

„Sešlo se nás při soutěžích osm různých Bělých. Úvodem byl slavnostní nástup na náměstí a proběhlo zasedání ostrovní unie, která byla vyhlášená v loňském roce. Guvernéři jednotlivých ´ostrovů´ podávali svoje zprávy. Každá skupina měla nějaký úkol, přičemž hlavním úkolem bylo vytlačit Prahu až k Vídni, což se nám nepodařilo, neboť jsme uvízli na mělčině," směje se vedoucí výpravy Konopová a dodává, že všechny soutěže byly pojaté jako recese.

„Na tenis jsme vyslali čtyřčlenné družstvo ve složení: Miroslav Nový, Radek Štefl, Kamil Pangrác a Jiří Kalous. Dohrávali nakonec ve třech, neboť turnaj se konal v základní škole a jeden z nich se musel přemístit na další soutěž, kam byl přihlášený. Všechno ostatní se totiž odehrávalo na koupališti," popisuje Konopová.

„Ve finále jsme porazili domácí Bělou 4:3," okomentoval výsledek Nový.

Výborného výsledku dosáhli i hasiči.

„První z disciplín byla profesionální záchrana tonoucího, nebo-li utopence. Jelikož bylo vše pojaté jako recese, soutěžící lovili z vody kyblík s utopenci. Když se jim to podařilo, museli ještě na souši rozdýchat ´Andulu´. Při této disciplíně, ´profesionální záchraně´ nás reprezentovali otec a syn – oba Romanové Kühnové, dále Juraj Kondrys a Jan Matějka," vypočítává vedoucí výpravy s tím, že Bělá nad Radbuzou skončila na druhé příčce.

Bělští s sebou vezli i kulturu. Během akce došlo na přehlídku tří sborů zúčastněných měst, ale ta byla nesoutěžní.

„Sbor Města Bělá nad Radbuzou zazpíval šest písní a podle ohlasů publika se dá říct, že měl úspěch," konstatuje Konopová.

Nejnáročnější soutěží byly Hry bez hranic. „Byly složeny z několika disciplín, jednou byla plavba na voru přes koupaliště. Ten jsme si, jak už bylo zmíněno, museli sami vytvořit. Použili jsme pro jeho stavbu duše z náklaďáku a na nich jsme měli dřevěnou konstrukci. Vor jsme si hezky ozdobili palmou, deštníkem a chobotnicí a oblékli se jako Havajci. Posádka byla sedmičlenná; čtyři lidé veslovali, dva vyvažovali a já jsem tam byla jen do počtu, tak akorát jsem se bála. Jmenovitě na voru se mnou jeli tři Kühnové – Ondřej, Roman starší i mladší, Marián a Lukáš Glasserovi a David Vlk," přidává k dobru vedoucí výpravy Konopová s tím, že jejich tým tuto disciplínu také vyhrál, celkově pak skončil při hrách 2.

„Pořadatelé si také vymysleli, že další disciplínou bude jízda na lyžích, ale ta se neuskutečnila, protože lyže byly vyrobeny z polystyrénu. Nebylo to vyzkoušené, takže nakonec se zjistilo, že na lyže nikdo nedokáže ´nastoupit," přiblížila soutěž, která byla nakonec zrušena.

Bělští si svůj pobyt ve městě pod hradem Bezděz náramně užili. Domů si přivezli spoustu vzpomínek a také fotografií, o něž se postarala Blanka Triščová. Nezahálel ani řidič autobusu Kalus, který dění natáčel a sestřihá z něj video.

„V Bělé pod Bezdězem bylo výborné to, že Bělá vyhrála všechno," směje se Nový.

V roce 2013, při premiéře akce, se sjeli do Bělé pod Bezdězem zástupci 13 Bělých.

„Loni tam byly například soutěže pro fotbalisty a hasiče. Na příští rok jsme domluvení, že se akce bude konat opět tam. Pořadatelský štáb je v Bělé pod Bezdězem fantastický," chválí Nový.

Další fotografie ZDE