Osud bývalé roty Václav v zaniklé osadě stejného názvu je zpečetěn. Bělští zastupitelé chátrající objekty pronajmou pražské firmě, která je zbourá a na pozemcích vybuduje hotel.

Zařízení pro čtyřicítku hostů by mělo zpřístupnit dosud málo známou krajinu v těsné blízkosti někdejší železné opony. „Děláme hodně pro zviditelnění zdejšího regionu a příliv turistů. To vše by měl hotel naplnit,“ říká starosta Bělé Libor Picka, podle něhož vyjma Rybníku podobné zařízení u hranic chybí. „Navíc by tu hosté v budoucnu mohli trávit více dní než v současnosti,“ dodává Picka.

Město získalo rotu pohraniční stráže v roce 2006 bezúplatně od ministerstva vnitra. Tehdy ještě Bělští netušili, jak areál využít. „Razím názor, že je lepší, když to chátrá v majetku města. Dohadování se státem bývá někdy zdlouhavé a zájem investorů pak obvykle opadne. Jednání s městem bývá rychlejší,“ míní starosta Bělé nad Radbuzou, která po podpisu smlouvy získá pronájmem 280 tisíc ročně. O prodeji pozzemků by se jednalo až v budoucnu.

Pražská firma, která se zabývá právním poradenstvím a školením v oblasti zadávání veřejných zakázek, už dříve své plány konzultovala s vedením města a to se Správou CHKO Český les. Areál se totiž nachází uprostřed chráněného území. „Záměr je v souladu s územním plánem města schváleným před vznikem CHKO Český les, takže jej respektujeme. Podobné využití vojenských objektů schválil ve své koncepci i krajský úřad,“ říká ředitel CHKO Český les Jindřich Horáček. „Zatím jsme ve fázi konzultací, jak bude objekt zasazen do krajiny, jeho výška a podobně,“ dodává Horáček. Ostatní věci jako je způsob vytápění, odpady a doprava, jsou záležitosti budoucích řízení.

Se smíšenými pocity přijímá zprávu o plánech na hotel regionální badatel Zdeněk Procházka. „Když se v 90. letech o takových věcech mluvilo, byl jsem pro,“ říká. Když ale dnes vidí, jakému náporu čelí Šumava, je opatrnější. „Pustých míst, jako je krajina kolem Pleše, už mnoho není. Přesto je jich třeba a jsou lidé, kteří je vyhledávají,“ tvrdí a dodává: „S rotou byly problémy, zdržovali se v ní živlové, a tohle je asi jediné možné využití. Bělá si ale musí ohlídat, aby tam vzniklo to, co je povoleno.“