Náklady na přestavbu bývalé kotelny a uhelny u základní školy jsou odhadovány na dvacet milionů korun. Z Cíle 3 by Bělští mohli získat až dvaadevadesát procent z celkové částky. „Projekt máme hotový, stavební povolení také. V případě zisku dotace bychom byli schopni do osmnácti měsíců vše postavit,“ říká starosta Libor Picka o bazénu s rozměrem třináct krát deset metrů a brouzdalištěm pro nejmenší.

Lidem v Bělé možnost koupání zatím chybí. Musejí jezdit buď do bazénu v pětatřicet kilometrů vzdálených Domažlicích nebo v létě k německým sousedům do dvanáct kilometrů vzdáleného Waidhausu, kde je venkovní koupaliště s tobogánem. Voda tam však není přihřívána, ale pouze upravována.

Podaří – li se Bělé dotaci získat, voda v jejich venkovním bazénu by byla přihřívána plynem nebo solárními panely od května do září asi na sedmadvacet stupňů. Pouze v noci by se bazén přikrýval speciální plachtou.

V Bělé se odvážného plánu nevzdávají ani poté, co několikrát neuspěli s žádostí o dotace od státu i z unijních fondů. „Zatím musíme dojíždět do Domažlic. A z jedné hodiny výuky plavání máte rázem čtyři. Ale ten projekt je pro nás důležitý i kvůli tomu, že technologie bazénu by šlo využít i pro vytápění a ohřev vody ve škole. A zázemí s šatnami bazénu by zase bylo možné využívat i pro sousední sportovní areál s hřištěm,“ vysvětluje ředitel školy Miroslav Nový.