Stavební stroje budou obyvatelé města potkávat v ulicích zřejmě až do února příštího roku. „Dokončena je kanalizace ve východní části Bělé, tedy ulice Čečínská, Školní a Pavlovická. Nyní se už pracuje na jednom z posledních úseků, což je ulice Dlouhá,“ říká starosta Bělé Libor Picka.

V současnosti se dělníci při výkopových pracech prodírají přes zahrady, kolny a skleníky v části města směrem na Železnou. K nevděčné investici do kanalizace se Bělá rozhodla kvůli striktním nařízením Evropské unie. „Nedovedu si představit, že bychom o projektu začali jednat nyní. Administrativa je stále větší,“ vysvětluje Picka důvody investice.

„Důležitou roli hrály i peníze. Unie přispěla na projekt pětasedmdesáti procenty z celkové částky, ale podíl se postupem času měnil podle kurzu eura ke koruně,“ doplňuje starosta. Vedení městského úřadu si je dobře vědomé zhoršené kvality života lidí ve městě. „Je to nejméně vděčná investice, kterou lidé ocení až v budoucnu, až jim odpadnou starosti s vyvážením septiků a přestane je obtěžovat zápach,“ říká Picka. Kanalizace ale bude připravena i pro lokality, kde se v budoucnu počítá s výstavbou rodinných domků.