Bělá nad Radbuzou, Hostouň – Václavu Šubrtovi z Bělé nad Radbuzou bylo čtrnáct let, když američtí vojáci osvobodili jeho rodný kraj a rovněž u Hostouně zachránili stádo vzácných koní při proslulé Operaci Kovboj.

„Pamatuji si to, jako by to bylo dnes," zavzpomínal 84letý senior. „Táta přišel domů a řekl, že prý u Rosendorfu se střílí a že Američani napadli Němce, i když to ve skutečnosti bylo naopak. Byli jsme ale tenkrát hrozně rádi, že jsou Američani tady. A jsem rád, že jsou tady i teď," dodal.

Po 70 letech se Václav Šubrt mohl v Bělé opět setkat s americkými vojáky, dokonce s příslušníky stejného útvaru, s vojáky z 2. jezdeckého oddílu, kteří nyní mají základnu v německém Vilsecku.

Američtí vojáci k nám totiž ve čtvrtek opět zavítali u příležitosti 70. výročí zmíněných událostí.

„Je vážně skvělé být tady, nikdy jsem se u vás nesetkal s ničím jiným než vřelostí a nadšením. Lidé jsou na nás opravdu moc milí," pochvaloval si americký voják Pierce Wickham, zatímco si na kapotě džípu pochutnával na chodském koláči. „Je radost setkat se se staršími Čechy, kteří si na válku pamatují, a vidět, že jsou upřímně vděční za to, co naši předchůdci udělali, a že na to nezapomínají. A koláče jsou taky výborné," dodal se smíchem.

Slavnost byla zahájena vzpomínkovým aktem v Hostouni, pokračovala jízdou konvoje historických vojenských vozidel do zaniklé obce Růžov, kde účastníci akce vzdali hold padlým americkým vojákům.

Oslavy osvobození pak pokračovaly slavností v Bělé nad Radbuzou, jejíž součástí byl vzpomínkový akt u Památníku padlým.

Ani tentokrát nechyběli koně ze Svržna a členové Military car clubu Plzeň s historickými vozidly, mnohem větší zájem však vzbudila moderní technika samotných příslušníků armády Spojených států.

Ti s sebou tentokrát kromě vojenských džípů přivezli i čtyři těžká bojová vozidla, jako mobilní kanónový systém či nosič protitankových raket. Po celou dobu slavnosti je důkladně zkoumali děti i dospělí.

Na závěr pak nad Bělou zakroužilo historické letadlo a diváci mohli obdivovat seskoky parašutistů s českými a americkými vlajkami na louku za městským úřadem. I když se jedna z parašutistek zamotala do větví stromu a při dopadu se lehce potloukla, všichni sklidili zasloužený potlesk.

Operace Kovboj:

Legendární vojenská akce 2. jízdní průzkumné skupiny US Army se uskutečnila na konci války v roce 1945. Operace Kovboj vedla k záchraně stáda vzácných bílých lipicánských koní ze Španělské císařské jezdecké školy ve Vídni, které Němci shromáždili ve vojenském hřebčíně v Hostouni.Při průjezdu Růžovem 30. dubna 1945 Němci napadli vůz Američanů, těm přijelo na pomoc několik obrněných transportérů a rozpoutala se pětihodinová přestřelka.
Na místě padl svobodník Raymond E. Manz, na následky zranění druhý den zemřel v nemocnici v Německu technik Owen W. Sutton.
Tato událost byl natolik zajímavá, že se stala předlohou pro americký film Zázračná záchrana bílých hřebců.