Auta s velkoobjemovými cisternami na mléko zablokovaná traktory bavorských zemědělců a kolem nich desítky rozčilených a diskutujících sedláků z chamského okresu.
K hranicím jich přijela zhruba osmdesátka, ´vyzbrojeni´ byli dvacítkou traktorů. Krátce po osmé hodině v jejich blokádě uvízl první z dopravců mléka, nakonec se stejná věc stala i jeho čtyřem kolegům. Na slunci tak několik hodin čekalo pět dopravců s cisternami mléka – každá s obsahem až 25 000 litrů.
„To, že nás zastaví, jsme nečekali, ale už jsme vše nahlásili telefonem. Musíme čekat. Otočit se, jak vidíte, nemůžeme, couvnout také ne,“ uvedl Deníku řidič poté, co jeho auto vzaly traktory ´do kleští´. Stejným způsobem pak postupně skončili také jeho kolegové. Bavorští zemědělci chtěli tímto způsobem zajistit, aby se ke zpracovatelům – firmám Goldsteig Käsereien v Chamu a Naabtaler Milch〜werke ve Schwarzenfeldu – ten den nedostal ani litr mléka.
„Už pět dní jsme neodevzdali ani litr, chceme mlékárny nechat na suchu, a tím docílit zvýšení výkupních cen,“ prohlašovali svorně bavorští zemědělci. Krávy je nutné dojit denně, proto nás zajímalo, kde nadojené mléko končí. „Zkrmujeme je prasatům,“ přiznali sedláci.
„Je pro nás velmi důležité, abychom získali lepší ceny nejen pro nás, ale i pro české dodavatele. V dubnu nám mlékárna platila za litr 37 eurocentů, teď v květnu to bylo méně – mezi 34 a 35 centy. Samozřejmě by to chtělo, aby čeští výrobci mléka byli s námi solidární,“ prohlásil mluvčí skupiny Hans Nagl z Blaibachu.
„Takhle už to dál nejde. Vždyť prodáváme mléko pod cenou. Jak máme hospodařit? Abychom zaplatili litr nafty, kterou k tomu nutně potřebujeme, musíme prodat pět a půl litru mléka,“ doplnil ho Josef Pfeffer z Jägershofu. „Aby se hospodaření rentovalo, potřebovali bychom dostávat od mlékárny alespoň 43 eurocentů za litr. To je základ,“ upozornil na jednoduchou kalkulaci Nagl.
„Před 20 lety, kdy vstupy do zemědělství – jako nafta, hnojivo, léčiva a další potřebné – byly daleko nižší, jsem dostával za mléko o 20 feniků více než nyní,“ postěžoval si Rein〜hard Zimmermann hospodařící ve Warzenriedu.
Nutno říct, že do hodiny od chvíle, kdy v blokádě uvízl první český dopravce mléka, se mezi protestujícími objevili dva policisté v civilu, posléze se na místo dostavili i jejich uniformovaní kolegové. „Blokádu jsme podle zákona nahlásili v Chamu na zemském úřadu,“ hlásil nám i policii mluvčí Nagl.
V každém případě měli policisté zájem, aby cisterny s mlékem ´vycouvaly do Čech´ a řidiči přejeli přes jiný hraniční přechod. Po uvolnění zpáteční cesty se to jednomu autu podařilo, řidič dalšího vozu s přívěsem to z bezpečnostních důvodů odmítl. „Já jsem pak po půl druhé hodině také vycouval, tři kolegové tam byli až do 13. hodiny,“ sdělil Deníku řidič, jehož jsme k večeru kontaktovali.
Podobné ´mléčné´ blokády ten den proběhly i v dalších částech Německa. Tamní sedláky kromě jiného zaráží i fakt, že sousedé v Rakousku dostávají za litr mléka 0,40 €.