Potvrdila to Rita Röhrl z tamního zemského úřadu. V pondělí otestovali v okrese Regen 454 přeshraničních pracovníků a pozitivní byli dva. "O víkendu jich přišlo na testy zhruba tisíc a zachytili jsme pět případů. Používáme rychlotesty, lidé si na výsledky počkají zhruba dvacet minut," řekl Rita Röhrl.

Německo jinak přesné počty pozitivně otestovaných pendlerů nezveřejňuje a informace nemá ani krajská hygiena v Plzni. Nicméně podle kusých informací to zatím vypadá, že počet pozitivních přeshraničních pracovníků je minimální. Bavorsko však především v příhraničních okresech trápí vysoká čísla nakažených osob a zavedlo přísná opatření. Mezi ně i patří povinnost pendlerů předložit každých 48 hodin nový negativní test.

Ilustrační foto.
Policie obvinila lékaře, který v nemocnici nutil pacienta dělat kliky a dřepy

Podle nových údajů, které v úterý zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI), je situace nejhorší v okrese Tirschenreuth, který leží na hranicích s Chebskem. Zde hygienici evidují za poslední týden 322 infekcí na 100 000 obyvatel. Ostatně hned čtyři bavorské okresy patří mezi desítku s nejvyššími hodnotami výskytu: okres Hof je na třetím místě s 283,8, okres Regen na šestém místě s 249,3 a na devátém místě je pak okres Wunsiedel s 235,4. Všechny čtyři okresy hraničí s Českou republikou, kterou Německo zařadilo na seznam rizikových zemí.

Přeshraniční pracovníci se mohou nechat testovat jak na české straně, tak i na speciálních testovacích místech v Bavorsku. Několik jich vzniklo i přímo na hranicích, například v bavorské Železné Rudě, na Folmavě či Lískové na Domažlicku. Nárazově se tu ale tvoří velké fronty, pendleři v nich musí někdy čekat i dvě hodiny. "Manžel tam čekal od 13:00 a z testu jel v 16:30 , do práce už nedojel, velmi "jemná" slečna mu vzala vzorek tak že málem omdlel, půl dne smrkal krev a bolela ho hlava," napsala na sociálních sítích svoji zkušenost manželka jednoho z pendlerů.