Zastupitelé Plzeňského kraje dnes na mimořádném jednání budou volit nového hejtmana. Ten nahradí dosavadního hejtmana Milana Chovance, který na svou funkci rezignoval a měl by být jmenován ministrem vnitra.

Jediným oficiálním kandidátem na post nového hejtmana je Václav Šlajs. Po jeho zvolení by se na pozici prvního náměstka, a tedy statutárního zástupce hejtmana, měl posunout současný náměstek pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD) z Domažlic.

O těchto změnách rozhodoval v pátek Krajský výkonný výbor ČSSD v Plzni. Místopředseda krajské organizace Zdeněk Honz o nich informoval ČTK.

Do popředí by se měla také dostat další postava z našeho regionu – Jaroslav Šobr, krajský zastupitel za ČSSD, místostarosta Staňkova a zároveň ředitel staňkovské základní školy. Dosavadní radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD) by se totiž měl stát novým řadovým náměstkem a na uvolněné místo radního má postoupit právě Šobr.

Dojde také k přesunu kompetencí radních – Šobr by podle Honze měl mít na starosti kulturu, cestovní ruch a neziskové organizace, které měl dosud v kompetenci náměstek Jiří Struček (ČSSD).