V sobotu 23. dubna tvořila Třiatřicetiletá Barbora Dufková s účastnicemi kurzu venku na zahradě, v neděli se s další partou kvůli vydatnému dešti musela přesunout do prostorů truhlárny.

Studovala střední zahradnickou školu, kde získala základy floristiky. Prozradila, že ji zpočátku květinářství a floristika ale vůbec nezajímala. Chtěla se stát zahradní architektkou, proto šla studovat zahradní a krajinnou tvorbu. Postupem času přicházela na to, že zahradní architektura není nic pro ni.

„Na mateřské jsem se seznámila s holčinou, která mě poprosila, jestli bych jí připravila květiny na svatbu, když jsem se tomu učila ve škole. A já souhlasila,“ řekla Dufková s tím, že svatební dekorace měla úspěch a začaly ji oslovovat další nevěsty s žádostí o svatební květiny.

Čím více zákazníků měla, tím více si uvědomovala, že nechce podporovat květinový byznys svázaný s problematikou ekologie a kupovat květiny pocházející bůhví odkud. Začala tedy pěstovat na zahradě své květiny a také je sbírat je v přírodě. „Tím jsem přetvořila své koníčky v podnikání, a to pěstování, floristiku a procházky v přírodě,“ řekla.

Workshopů by letos ráda dělala více, dokonce se chystá uspořádat víkendový kurz, kde budou účastníci tvořit po oba dny. Na začátku července plánuje květinářka letní workshop. „Kurzisty čeká komentovaný sběr divokého kvítí, naučí se vázat kytici, uvít věnec do vlasů. Součástí bude i návštěva jogínky nebo masérky,“ popsala. Pracovní semináře Dufková tématicky rozděluje na vazbu kytice a vazbu věnce. Pořádá vždy čtyři workshopy, za každé roční období jedno téma. Vazba jarní/letní kytice, vazba podzimního věnce na dveře nebo výroba adventního věnce.

„Samozřejmě si lze objednat kytici i jen tak pro radost nebo k jakékoliv příležitosti. Jen je nutné počítat s tím, že pracuji se sezónním materiálem a v zimě toho v našich klimatických podmínkách moc nekvete. Myslím si ale, že i v zimě se dá udělat krásná lokální kytice, doplněná třeba sušeným materiálem,“ vysvětlila květinářka.

Doufá, že příští rok bude mít svůj květinový ateliér, kam za ní zákazníci budou moci přijít třeba pro kytici. „Zatím si mé služby mohou lidé objednat přes Instagram nebo Facebook, kde mě najdou pod názvem Prostěkytky a mohou mě kontaktovat prostřednictvím zprávy nebo emailem,“ uvedla.

Sama sebe by nenazvala floristkou nebo vazačkou. Spíš o sobě tvrdí, že je květinářka, která upřednostňuje luční kvítí a květiny vypěstované s láskou, šetrně k přírodě a k lidem.