Z montované dřevostavby, kde byly řady problémů – se statikou či s vytápěním – se přesunuli do pasivního domu se řízenou rekuperací a tepelným čerpadlem.

Slavnostní otevření školky proběhlo v pátek 28. srpna, nicméně plány na stavbu nové mateřinky začaly před pěti lety.

„Podíl na tom má i předchozí zastupitelstvo. S plány se začalo již v roce 2015 a tehdy jsme se starostkou Simonou Šléglovou objížděli ministerstva a snažili se získat finanční prostředky,“ zavzpomínal před přestřižením pásky starosta Babylonu Pavel Bambásek, který popřál ředitelce školky Ivetě Havlové, pedagogům a dětem, aby se jim v nových prostorách líbilo.

„Od prvního září k nám přijdou starší děti, které už školku navštěvovaly, ale budeme mít i děti nové,“ doplnila Havlová.

Co se týká vnitřních prostor školky, disponuje malou ředitelnou, sociálním zázemím pro personál, koupelnou pro děti.

Dále je uvnitř prostor s novými šatními skříňkami, kuchyně a její zázemí, a především ložnice pro děti a velká centrální místnost na hraní s částí vyčleněnou pro stravování.

Obnova nápisu Výhledy a kamenů u stezky.
Kamenný nápis je díky brigádníkům opět jako nový

„Vybavení ale máme původní,“ podotkla ředitelka školky. Nicméně do předchozí budovy školky bylo pořizováno relativně nedávno, tudíž stále vypadá jako nové a nebyla tudíž nutnost se jej zbavovat.

„V té původní budově byl hlavně problém s vytápěním. Používal se tam desítky let starý elektrokotel a mezi jednotlivými panely montované stavby byly takové mezery, že jimi bylo vidět i ven. Hrozně tam profukovalo a v zimě byl opravdu velký problém školku vytopit na požadovanou teplotu,“ pokračoval starosta Bambásek a doplnil, že s finanční stránkou na postavení nové školky pomohlo hned několik zdrojů – dotace, obec Česká Kubice a vlastní zdroje.

„Nemuseli jsme tedy jako obec tolik zadlužovat,“ upřesnil starosta a prozradil, že v příštím roce se chystá oprava a rozšíření místní hasičárny.

Nicméně stará budova už to má sečtené. V průběhu září se bude provádět její demolice a postupně k nové školce začne vznikat i nová, ekologická zahrada.

S tou se začne kolem října, ovšem výsledek bude patrný až na jaře. Nicméně už teď je jasné, že bude obsahovat celou řadu přírodních a ekologických prvků. Například vrbová proutí, v části budou zasazené jahody, aby si děti mohly plody kdykoli utrhnout a samozřejmostí jsou i herní prvky.

Dětský den s hasiči v Horšovském Týně a Postřekově.
Konec prázdnin byl v režii hasičských sborů

Inspirací pro novou školní zahradu se stala přírodní zahrada u mateřské školy v Klenčí pod Čerchovem. Tamní zahrada se rozděluje na Panskou hráz a Náves a dělí se na několik částí – Sad, Vrbovou chýši, Blátoviště, Kládový les, Domeček, Bludiště, Kutiště s kůrou a kládou, Dřevník či suchý rybník z písku, na němž je dřevěná loď a stavidlo.

Při slavnostním otevření se myslelo i na dospělé návštěvníky. Zatímco děti pilně, a hlavně nedočkavě zkoušeli hračky ve zbrusu novém zázemí, mohli jejich rodiče či prarodiče nahlédnout do několika starých kronik s fotografiemi a najít tak sami sebe či své blízké ve školkovském věku.