Domažlice – Možnost ´načepovat´ si čerstvé mléko dodané přímo z farmy mají ode dneška lidé v Domažlicích. Automat na prodej syrového, nepasterizovaného mléka včera umístili v obchodním domě v areálu bývalého pivovaru.

Do tanku v automatu se vejde až dvě stě litrů syrového mléka. Jeho srážení brání míchadlo. To zaručuje, že mléko bude mít vždy stejnou hustotu. „Vydávané mléko je plně pod kontrolou veterinářů. Jeho stáří nesmí přesáhnout čtyřiadvacet hodin, jinak přístroj zastaví jeho výdej,“ popisuje Hynek Šindelář z koutské společnosti Manitec Trade, kde přístroje vyrábějí.

Novinka u dveří obchodního domu ihned upoutala pozornost nakupujících. „Je dobře, že si už mohu koupit čerstvé mléko. Já na něm vyrůstal. Je chutnější a zdravější. Není ředěné vodou, jako to, co se běžně prodává,“ tvrdí Juraj Ostrolucký z Brnířova a dodává: „Myslím, že by se měla vláda zamyslet. Tohle je dobrý způsob, jak pomoci těm, kteří mají s výrobou mléka nejvíc práce a přitom za to dostávají pár haléřů.“

Investice do pořízení automatu je totiž poměrně vysoká. Ceny přístrojů podobných tomu, který ode dneška funguje v Domažlicích, se pohybují od tří set tisíc do jednoho milionu. „Než se to na prodaném mléku vrátí, chvíli potrvá. Proto zatím většina zemědělských podniků sonduje možnosti. Určitě se to však rozjede, míst zaručujících větší odběr v okrese mnoho není,“ domnívá se Šindelář.

Farmáře z Folmavy, kteří budou do Domažlic mléko dodávat, přiměla k nákupu automatu kritická situace u výkupních cen mléka. „Náklady na výrobu jednoho litru jsou 8,50 Kč, my nyní dostáváme jen asi kolem sedmi korun,“ vysvětluje Petr Červený ze zemědělské společnosti Fomas. „Také ale chceme lidem ve městě přiblížit, jak chutná opravdu čerstvé mléko, které si lze navíc doma zpracovat i na zdravý a chutný sýr či jogurt,“ dodává Červený. Obdobně už problémy s nízkými výkupními cenami řeší soukromý zemědělec z Hlohové. Ten dodává mléko do automatů v Horšovském Týně a ve Staňkově. Tam jsou zákazníci spokojeni, denně se prodá asi sto litrů syrového mléka.

Tisková zpráva firmy Manitec Trade: V DOMAŽLICKÉM KAUFLANDU BUDE NAINSTALOVÁN AUTOMAT NA ČERSTVÉ MLÉKO

V pátek 27. listopadu těsně před prvním adventním víkendem bude v prodejně Kauflandu, v areálu bývalého pivovaru v Domažlicích, instalován firmou MANITEC trade, s.r.o. první výdejní automat na mléko v okresním městě. Mléko do něj dodá firma FOMAS s.r.o., jejíž mléko pochází od kraviček z biologicky čistého prostředí česko-německého pohraničí.
„Mléko dodávané do automatu je ihned po nadojení zchlazeno už v kravíně na teplotu 4OC a po jejím dodání do automatu je celou dobu tato teplota automatem garantována. Další zásadní informací pro naše zákazníky je stáří mléka v automatu.To nesmí dle příslušných norem přesáhnout 24 hodin. Obě tyto hranice hlídá automat a jakmile by došlo k jejich překročení automat okamžitě zastaví výdej. Vydávané mléko je plně pod kontrolou veterinářů, kteří mají kdykoli možnost kontroly a také mají přístup k paměti počítače z automatu.“ řekl nám k této tématice jednatel společnosti MANITEC trade, s.r.o. Luděk Červený
Výdej samotného mléka je velice jednoduchý a stačí k němu pouze dva úkony. Prvním je přiložení vlastní donesené lahve z domova do výdejního otvoru a druhým stisknutí tlačítka se zvoleným množstvím mléka. Volit můžeme mezi 0,5 litrem a 1 litrem. Po odebrání lahve z prostoru automatu ještě dojde k sanitaci tohoto prostoru párou, tak aby byl výdejní prostor dokonale vyčištěný pro dalšího zájemce.
K plné informaci je nutno ještě doplnit cenu nabízeného plnohodnotného a plnotučného mléka. Půl litru lze pořídit za 8,- Kč a jeden litr za 15,- Kč.

Komponenty Syrové Pasterizované

Lymfocyty ANO  Neaktivní

Makrofágy ANO  Neaktivní

Neutrofily ANO  Neaktivní

Protilátky ANO  Neaktivní

Mastné kyseliny ANO    Snížené

Lactoferin ANO  Neaktivní

Fosfáty ANO  Neaktivní

Lysozymy ANO  Neaktivní

Oligosacharidy ANO    Snížené

Syrové mléko čistí organismus, proto je hygienické. Cizí baktérie, které by v něm mohly být obsaženy, jsou neškodné. Mléko se nekazí, nehnije, ale zkysá vlivem kyseliny mléčné. ⋌Zdroj: M. Toro