Areál vznikl v roce 1960. Podle starosty Babylonu Pavla Bambáska už pomalu dosluhuje. „Dlouhé roky se táhly spory s vlastníky pozemků. Letos už zbývá jen odkoupit poslední část od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby kemp, včetně pozemků, vlastnila obec. Rozhodli jsme se vše zbořit a znovu postavit. Je to jednodušší varianta než oprava. Nicméně architekt se snažil v návrhu přiblížit původní podobě,“ nastínil Bambásek.

Hotová je studie, v současnosti se připravuje projektová dokumentace. „Chceme nabídnout širokou škálu ubytování, aby si tady každý našel to své. Někomu stačí obyčejná chatka bez sprchya toalety a rozhoduje u něj nižší cena. Jiný už si za větší komfort rád zaplatí. Autokemp přizpůsobíme nárokům jednadvacátého století,“ přiblížil.

Stávající montovaná dřevostavba půjde k zemi. Místo ní vznikne víceúčelová budova, kde bude zázemí pro sportovce, veřejná sauna a přesune se sem i restaurace. Na snímku je starosta Babylonu Pavel Bambásek.
Restaurace i sauna na jednom místě. V Babylonu vyroste víceúčelová budova

Kapacita v současnosti činí 160 lůžek. V areálu se nachází tři druhy chat, sprchy a toalety jsou pro všechny společné stejně jako kuchyňka a společenská místnost. „Dále se sem vejde třicet až čtyřicet karavanů a mezi ně stany,“ vypočítal správce autokempu Miroslav Vébr. Během loňské sezóny sem zavítalo více než 5 000 lidí. Počet nocí, které tady hosté stráví, činí v průměru 3,5. „Letošní novinkou je, že lidé přijedou a poté si pobyt prodlouží,“ doplnil Vébr.

A právě to, aby hosté zůstali v autokempu delší dobu a mohli si vybrat z různého typu ubytování, je cílem kompletní proměny. „Některé chatky už budou mít sociální zařízení. Novinkou budou kóje pro stále oblíbenější karavany, včetně ručních myček. Počítáme s lepší společenskou místností, kuchyní, hřištěm, kioskem či restaurací,“ popsal starosta. Návštěvníci budou moci vyzkoušet i takzvaný glamping, což je přespání v komfortním a kompletně vybaveném stanu. Odhadovaná cena projektu je 30 milionů Kč, obec chce sehnat dotaci. „Zjišťovali jsme možnosti a zatím to vypadá, že nás podpoří Místní akční skupina Český les,“ dodal Bambásek.

Demolice bývalých vojenských objektů na hoře Čerchov na Domažlicku 8. července 2021.
Bourání skončilo. Na Čerchov už zase smějí turisté, znovu tam jezdí i autobus

Pokud vše dobře půjde, práce začnou za dva roky na podzim a rozdělené budou na dvě etapy, aby autokemp nebyl zavřený. „Už se na novinku těšíme. Jako malá jsem tady trávila každé léto s rodiči, teď sem jezdím se svou rodinou. A ráda bych, aby děti v tradici pokračovaly,“ přála si Petra Ryan z Ústí nad Labem.