„Včera jsme přezuly sedm aut, což je na toto období hodně. Pravdou je, že to byli většinou lidé, kteří mají dvě auta. Jedno si ještě nechaly na zimních gumách. To je přímo ideální řešení,“ řekl Jan Pauler, majitel domažlického pneuservisu.

Podle něj je to letos extrém, většinou se přezouvá až v polovině dubna.
„Nikdo nemůže říct, jestli nebudeme v dubnu přezouvat nazpátek, ale při současném počasí a výhledové předpovědi je ježdění na letních gumách už bezpečné. Samozřejmě ti, kteří jezdí brzy ráno, kdy je i pět pod nulou, musí být opatrnější, ale silnice jsou suché, takže vyhlášce to neodporuje,“ dodal Pauler.

Výměnu pneumatik by neodkládal ani automobilový závodník Karel Trněný.
„Výhled počasí je jednoznačný. Pokud se budeme bavit o jízdě pro běžné účely a v našem regionu, s výměnou pneumatik bych už neváhal.  Při teplotách, které odpoledne dosahují 15 stupňů nad nulou, začnou zimní pneumatiky výrazně ubývat na dezénu,“ řekl Trněný.

Zimní pneumatika má měkkou směs a ta v létě ještě více změkne a ubývá rychleji,  je i hlučnější, auto se hůř ovládá a i spotřeba je nepatrně vyšší. Nejedná se o litry, ale o desetiny litru.

„Já už jsem si přezul o víkendu. Zima nebyla žádná a nevěřím, že ještě nějaká přijde. Ráno je sice ještě mráz, ale jinak se teplota drží stále nad sedmi stupni nad nulou. Nebudu si zbytečně ničit zimní gumy. No a kdyby přeci jen nasněžilo, zase přezuji zpět. Umím to  sám, takže mě to stojí jen chvilku práce,“ řekl Petr Kafka z Domažlic.