Poběžovičtí si konečně oddychnou od náporu náklaďáků, které křižují jejich městem. Dlouho očekávaná přeložka silnice II/196 za zhruba 127 milionů korun, se již brzy začne stavět na okraji Poběžovic.

Povede jihovýchodním směrem od silnice z Vlkanova k Zámělíči. Přeložka je určena především jako alternativa pro nákladní automobily projíždějící přes Poběžovice.

Místo, kde by se mělo začít v polovině příštího měsíce stavět, teď právě zkoumají archeologové.
„Každá lokalita se před začátkem stavby musí prozkoumat. Vytipovali jsme několik míst, kde by podle našich předběžných výzkumů mohlo něco být. Nacházíme zde úlomky keramiky ze střední až pozdní doby bronzové, ale není jich mnoho. Narazili jsme pravděpodobně na okraj pravěkého sídliště, v jehož centru se toho, předpokládám, najde více,“ doufá Petr Kausek z Muzea Chodska v Domažlicích, které na archeologických pracích spolupracuje se Západočeským muzeem v Plzni.

„S archeologickým průzkumem místa jsme začali dostatečně brzy, aby se stavební práce na přeložce nepozdržely. Když se stavba musí kvůli archeologům přerušit, utíkají nám pak samozřejmě peníze, kterých není nazbyt,“ vysvětluje starosta Poběžovic Hynek Říha.

Podnět ke stavbě komunikace dala radnice, neboť bylo potřeba konečně vyřešit nákladní automobilovou dopravu, jezdící přes centrum poběžovic, které je městskou památkovou zónou.

Zvýšený provoz tady škodí stavbám i cestám a obyvatelé města z něj také nejsou nadšeni.
„Už aby ten obchvat konečně byl. Pro náklaďáky jsou tu některé silnice podle mě příliš úzké. Například u mostu nemá člověk před nimi ani kam uhnout. Chodí tady po silnici děti do školy a člověk má opravdu strach, aby se jim něco nestalo,“ říká obyvatelka Poběžovic Monika Turčanová.

Poběžovičtí plán obchvatu měnili. „V dřívějším plánu jsme měli přeložku silnice, která problém nákladních aut neřešila dostatečně, a zároveň počítala i s vybouráním některých domů, což bylo nepřípustné,“ objasňuje Říha. Podle něj stála městskou kasu příprava trasy včetně změny územního plánu a vykupování pozemků téměř tři miliony korun. A pravděpodobně si další milion ještě vyžádá.

Převedení silnice mimo město by mělo se všemi doprovodnými náklady stát zmíněných 127 milionů korun a na úhradě se bude podílet dotací Regionální operační program Jihozápad, který poskytuje prostředky především z fondů Evropské unie, a dále také Plzeňský kraj.

Od nové komunikace si kromě zmíněného propojení silnic slibují Poběžovičtí také to, že dojde k oživení dopravy v průmyslové zóně na kraji města při silnici na Otov. Podle slov starosty Říhy by mělo být dílo hotové do konce příštího roku.