Senátní volby se pomalu blíží a většina stran už má jasno, koho pošle do souboje o senátorské křeslo za devátý volební obvod Plzeň-město. Překvapivě se letos zachovalo hnutí ANO, které do voleb v tomto obvodu neustanovilo žádného kandidáta, chce se totiž co nejvíce soustředit na podzimní volby do krajského zastupitelstva.

Podle krajského předsedy ANO Romana Zarzyckého je o tom, že hnutí svého kandidáta do Senátu nepošle, už definitivně rozhodnuto. „Návrh jsem předkládal já a s krajským předsednictvem jsme to vyhodnotili tak, že za okrsek Plzeň-město nikoho neurčíme, protože se chceme především soustředit na krajské volby. Ty jsou pro nás prioritní,“ vysvětlil Zarzycký.

„Už jsem to nedávno říkal, ale můj osobní názor je takový, že Senát vnímám jako trafiku a nevidím v něm faktický přínos pro občany Plzeňského kraje. To, co by-chom chtěli prosadit, jsme zakomponovali do krajských voleb,“ dodal.

LÉKAŘ A PODNIKATEL

Za občanské demokraty bude letos mandát obhajovat dlouholetý starosta druhého plzeňského městského obvodu (MO) Lumír Aschenbrenner, který v Senátu působí od října 2014.

ČSSD nasadila lékaře Jiřího Lišku. „Je to neonatolog a zástupce primáře v Mulačově nemocnici v Plzni,“ řekl Deníku tajemník sociálních demokratů David Zrostlík.

O kandidátovi za Plzeň už mají od jara jasno Piráti, nominovali podnikatele a zastupitele města Plzně Daniela Kůse.

Za Starosty a nezávislé vyrazí do voleb chirurg a bývalý voják Jindřich Sitta.

I komunisté mají o svém kandidátovi jasno. „Ve volebním obvodu 9 kandiduje za KSČM Václav Heřman. Oficiálně bude představen koncem srpna,“ informoval mluvčí strany Jan Rejfek.

Svoboda a přímá demokracie vyšle do boje o senátorské křeslo odborníka na životní prostředí, geodeta a geologa Oldricha Fencla.

První kolo senátních voleb se koná 2. a 3. října, pokud nebudou vítězství jednoznačná, kandidáti se utkají ještě v kole druhém, které se uskuteční o týden později, a to 9. a 10. října.

Mandát senátora trvá 6 let a každé dva roky se obměňuje třetina křesel, tedy 27 z 81.