Zákaz vývozu nápojů s obsahem alkoholu od 20 % z území České republiky - to je důvod, který přivedl celníky zpět na hranici.

V žádném případě jejich současné kontroly nelze srovnávat s těmi v době, než naše republika přistoupila do Schengenu. Přesto si příslušníci Celní správy pečlivě a namátkou vybírají pro své kontroly vozy mířící do Německa.

Poidle prohlášení tiskové mluvčí Celního ředitelství v Plzni probíhají kontroly na všech čtrnácti přechodech, které pod ředitelství spadají.

Mimo pozornost celníků pak není ani dálnice protínající plzeňský region.

"Kontroly? To je dobře, slyšel jsem o problémech u vás. Nic proti nim nemám, nic zakázaného nevezu," řekl nám muž, jehož čekala cesta až k Mnichovu poté, co celníkům ukázal bez otálení ložný prostor vozu.

Celníci nejenže prohlédli auto, ale zároveň v databázi prověřili, zda dotyčný nemá v Česku "škraloup".

Prozatím ve Folmavě při žádné z kontrol nezaznamenali porušení opatření, jež vydal ministr zdravotnictví.

Již proběhly stovky kontrol 

"Západočeští celníci provedli od 13. září celkem 1430 kontrol, přičemž největší počet- cca 950 kontrol - bylo zaměřeno na zákaz prodeje alkoholu. Ostatní kontroly spočívají v kontrole lihovin a dokladů, které prokazují jejich řádné zdanění a v kontrole značení lihovin,! říká mluvčí Blahutová s tím, že veškeré podezřelé lihoviny, ke kterým prodejce nepředloží v okamžiku kontroly doklady nebo nemají kontrolní pásku Celní správa zajišťuje.

"Od počátku platnosti  ´prohibic´" bylo zajištěno u 36 prodejců téměř 700 litrů lihovin. Z podezřelých lihovin bylo odebráno 21 vzorků, přičemž v žádném z nich se nenacházel ´otrávený alkohol´," dodává.

Majitel herny napadl při kontrole celníky

"Předevčírem dopoledne prováděli celníci kontrolu v provozovně herna-bar v Plzni. Provozovatel herny z nepochopitelných důvodů nekomunikoval, nereagoval na výzvy a chtěl odejít z provozovny. Když mu zastoupili cestu, napadl člena hlídky," informovala mluvčí Blahutová s tím, že ke zranění celníka nedošlo a kontrolou nebylo v herně zjištěno žádné nelegální zboží.

Přivolaná policie si však od celníků dotyčného majitele i případ převzala a šetří ho jako podezření z trestného činu útok na veřejného činitele.