Pro 99letého veterána a další vzácné hosty z jeho doprovodu připravilo vedení města slavnostní přijetí v prostorách restaurace v areálu Chodského hradu. Předtím si hosté krátce prohlédli město.

Roberta Gilberta doprovázeli veteráni James Duncan a Herman Geist, jejich rodinní příslušníci a také John a Diane Del Santovi, což jsou potomci dalšího z veteránů Johna Del Santa. Zemřel v listopadu 2011. I přes zdravotní indispozice na sklonku života se rád a pravidelně na květnové oslavy osvobození do Plzeňského kraje vracel .

„Uvědomujeme si, jakou vzdálenost jste museli urazit od svých domovů, abyste k nám přijeli. Velice si toho vážíme," připomenul starosta Miroslav Mach.

„Moc děkujeme za to, co jste pro nás v roce 1945 udělali," dodal. Zároveň se omluvil, že přijetí neproběhlo v obřadní síni radnice. Problémem je mnoho schodů, které k ní vedou. A právě chůze do schodů by zbytečně zatěžovala zdravotní stav amerických veteránů.

„Domažlice byly vůbec prvním městem, do kterého jsme tehdy va českém území přijeli," zmínil James Duncan.

Gilbertova první vzpomínka na příjezd do Domažlic v květnu 1945 se váže k náměstí. „Tam na schodech u kostela stříhali místní lidé ženu dohola za to, že se příliš ´kamarádila´ s Němci," vzpomínal veterán v loňském rozhovoru pro Domažlický deník. Za nejhorší den svého život v něm pak označil ten, když s jednotkou byli v Plzni a poslouchal naléhavé rozhlasové zprávy.

„V rádiu jsme slyšeli volání Pražanů o pomoc, nemohli jsme nic dělat a jen v rozhlase poslouchali, jak Praha prohrává svůj boj," smutně konstatoval Gilbert. Velmoci si rozdělily české území, a Praha tak několik dní musela čekat na příjezd Rudé armády.

Před slavnostním obědem se veteráni zapsali do pamětní knihy města a poté se přesunuli do Pasečnice, kde byla na odpoledne naplánována beseda v rámci oslav osvobození této obce.