„Je to kouzelný příběh. Před deseti lety přijeli potomci Matta Konopa a věnovali městu deník se zápisky z jeho putování s americkou armádou na jaře 1945 při osvobozování Čech. Jeho vnuk Patrick Dewane k nám pravidelně přijíždí s dojemnou diashow s příběhem svého dědečka, který má chodské kořeny,“ uvedl starosta Miroslav Mach.

Hlavním impulsem pro krok americké strany bylo loňské udělení čestného občanství třem americkým veteránům a in memoriam Mattu Konopovi, který pochází z osady Stangelville ležící nedaleko Two Rivers. I další obyvatelé mají české kořeny a řada z nich pochází právě z Domažlicka.

„První vlna obyvatel z Domažlicka vyrazila do Two Rivers v roce 1854. Byli mezi nimi Antonín Kostlivý, Josef Duchoslav, Josef Kuneš, Jan Nikodém, Jan Královec, Adolf Kostlivý. První, kteří tam od nás přišli, byli řemeslníci a zemědělci, usazovali se zejména kolem Michiganského jezera,“ zmínil domažlický místostarosta Stanislav Antoš.„Další vlna přišla v 60. letech. 130 rodin z našeho okolí se usadila v okolí tamní pily. V okolí města žilo v roce 1910 kolem 5 400 Čechů. V roce 1892 byl v osadě Stangelville postaven z kostel sv. Vavřince. V okolí působilo pět duchovních, kteří byli absolventy domažlického gymnázia,“ zmínil Antoš.

Jedna z osad v této lokalitě se dodnes jmenuje Taus. U mnoha domů i dnes kromě amerických vlají i české vlajky.„Two Rivers leží na břehu Michiganského jezera a má 11 712 obyvatel. Leží 300 km od Chicaga. Městem protékají východní a západní řeka, které ústí do Michiganského jezera. Město vede devítičlenná městská rada. V Two Rivers jsou dvě základní školy, pak další, která odpovídá našemu druhému stupni, a střední škola, Farní škola, knihovna, tiskařské muzeum, muzeum rybářství, historické muzeum a námořní muzeum. Ve městě je 10 parků, několik pláží,“ popsal Kamil Jindřich, předseda Výboru pro spolupráci s partnerskými městy.

„Nevíme nyní přesně, jak bude spolupráce probíhat, ale jsem určitě pro. Vše odstartovalo loňské udělení čestných občanství, kterého si v Americe nesmírně váží. Každoročně k nám na oslavy osvobození přijíždí nejen veteráni samotní, ale také zástupci jejich rodin a to nás velmi těší. V letošním roce přiletí i zástupci právě města Two Rivers,“ dodal starosta Domažlic Miroslav Mach na zasedání zastupitelstva, které vzápětí jednohlasně uložilo výboru pro spolupráci s partnerskými městy zahájit jednání o uzavření partnerství.

Partnerskými městy Domažlic jsou nyní Furth im Wald, Ludres (Francie) a Furth bei Göttweig (Rakousko).