Už přes týden chodí ženy na Chodsku, jejichž dennodenním oděvem je kroj, v tmavých barvách. S koncem masopustu nastal půst a tradice si tmavý oděv žádá.

O těchto zvyklostech s námi hovořila paní Alžběta Vondrašová z Mrákova, která je správkyní majetku po známých chodských švadlenách sestrách Bílkových. Je ´pochodující kronikou´ i velkou znalkyní chodských krojů a ani by člověk nevěřil, že ji letos čekají narozeniny se dvěma osmičkami.

Při naší návštěvě nám nejprve ukázala dvě pozvánky na krojovaný bál, které schraňuje. Schovává je už spoustu let. První je z doby, kdy ještě nebyla na světě, když se konal ten druhý, byla ani ne dvouletá.

Zajímalo nás, co ona a bály.

„Chodívala jsem, ale íčko už ne, jsem ráda, že chodím," říká seniorka.

„Bály jsou většinou vedle v Kyčově, to je pro mě daleko, nechodím ani sedat na lajci, to když jsem byla mladší. Na bály jsem ale ráda chodila a na lajci taky, dokaď jsem mohla," říká paní Vondrašová a ukazuje vzácnost, s níž se hned tak někdo nemůže pochlubit.

První pozvánka vyhlížející jako malovaná pohlednice je na Věneček Národní jednoty Pošumavské, jenž se konal v Mrákově v hostinci pana Vuchterleho 25. ledna 1914. Druhá zve na Věneček v hospodě Jakuba Kaše.

„Ta první, s Chodem, se mi ale líbí víc. V Mrákově bývaly dvě hospody. Kašuc hostinec byl v domě, kde bydlí Lída Kašuc ze souboru, měli řeznictví a hospodu. Vuchtrluc byli zase kousek dál, tam, kde teď bydlí paní, co tu dělala listonošku. To byly pěkný bály," říká.

Na předpoklad, že pro tančení příliš místa nebylo, přikyvuje.

„Okolo byly lajce, tám seděly ty báby. My byly v jednom rohu, chlapcí ve druhým a měli na okně půllitr s pivem. To nám teky dali dycky napít. Než začala hrát muzika, chodily jsme dokola a to už koukali a mrkali na nás, tak si nás zamlouvali. Kerá neměla tanečníka, mušela holt stát v rohu. To byly ale pěkný muziky," vzpomíná na stísněné prostory mrákovských krojovaných bálů, které v obci pořádala Národní jednota Pošumavská. V jejích šlépějích jde Chodský soubor Mrákov, jenž pořádá Chodský bál ve Starém Klíčově.