Před alergiemi si nemůže být nikdo jistý. Podle lékařů přibývá vinou špatného životního prostředí lidí, kteří se poprvé s alergií setkají třeba až v pozdním nebo důchodovém věku.

Dlouhé období bez deště jen zvyšuje problémy alergiků. „Je sucho, neprší, takže má spousta lidí potíže s pylovou alergií. Častá je senná rýma a přibývá dokonce astmatických potíží,“ uvedla domažlická alergoložka a praktická lékařka Věra Ghattasová.

„Největší problém představuje v posledních týdnech kvetoucí řepka, na domažlickém okrese je jí opravdu velké množství. Květ dokončují také jarní stromy.“
Během května nastoupí další silný nepřítel alergiků – trávy. „Ty pak trvají až do konce července,“ poznamenala Ghattasová.
Počet alergiků se nesnižuje, bohužel v posledních letech neustále narůstá.

„Přibývá lidí, kteří začnou trpět alergií až v pozdním věku. Alergiky se stávají padesátníci, šedesátníci, kteří nikdy předtím žádné potíže neměli,“ sdělila domažlická alergoložka a dodala, že vinu na tom nese špatné životní prostředí.
Nejhorší je pro postiženou osobu podle lékařky nástup alergie. „Začátek bývá většinou prudký a způsobuje velké potíže. S léčbou a důsledným dodržováním opatření je pak ale alergie snesitelná,“ vysvětlila lékařka a doporučila lidem trpícím pylovou alergií několik jednoduchých zásad.

„Po návratu domů je třeba omýt obličej vodou, aby se smyly pyly. Venku je dobré nosit tmavé brýle a v bytě, kde žije alergik, rozhodně nevětrat od rána do večera, aby se pyly nedostaly dovnitř. Větrat můžete po dešti nebo přes další místnosti,“ zdůraznila Ghattasová s tím, že alergie může z ničeho nic postihnout skutečně každého, i člověka, který po celý život na nic alergický nebyl.