Smrkáním, kýcháním, pálením očí a svěděním kůže nyní trpí tisíce alergiků. Nejhorší období na ně čeká právě v květnu. V tomto měsíci totiž kulminují pyly dřevin a začínají pyly travin. K vyvolání alergické reakce stačí, aby se v ovzduší vyskytovalo pouhých deset až dvacet pylových zrn na metr čtvereční.


„Alergie začíná jako nachlazení. Pokud tyto potíže do týdne neustoupí, je patrné, že jde o alergické příznaky. Letos mělo hodně lidí potíže se svěděním očí a rýmou už v únoru, protože bylo sucho,“ říká domažlická alergoložka Věra Ghattasová s tím, že lidí s alergickými potížemi rok od roku přibývá a jen ona sama se stará o devět a půl tisíce alergiků. Na Domažlicku je podle lékařky 30 až 40% alergiků. Alergickou rýmou trpí až 12% lidí a astmatem téměř šest procent.


A jaké typy alergií jsou nejčastější?


„Nejčastěji se vyskytuje alergická rýma, která je reakcí organismu na zrnka pylu, jež se dostanou do kontaktu se sliznicí nosu a očí. Pro usnadnění dýchání nosem je vhodná aplikace spreje mořské soli, který je volně v prodeji a na rozdíl od běžně prodejných nosních kapek se může užívat neomezeně,“ pokračuje Ghattasová.

Alergie může propuknout v každém věku, vzhledem k ke zhoršujícímu se životnímu prostředí a potravinám. Pylové alergie se více vyskytují na venkově. Ve městech alergiky zatěžují výfukové plyny a neposekané traviny.
Může se alergik svých potíží úplně zbavit?

„U dětí se alergie může léčbou a vyzráním imunitního systému v dospělosti projevovat v menší míře,“ dodala Ghattasová.