Studenti výklad a téma využijí pro své studium dějepisu a politických dějin.

Akce Kámen vrátila studenty do 50. let minulého století do doby totality. Samotný začátek takzvané zpravodajské hry státní bezpečnosti se odehrával na Všerubsku. Kromě historického pozadí prozradila autorka i plány do budoucna.

Na Všerubsku tajná policie vytvořila tehdy falešné hranice. Lidi, kteří se je pokusili překonat v dobré víře, že uprchnou do svobodné země, byli za pokus o útěk odsouzeni na roky.

„Někdo dostal i doživotí. Například bývalý pilot RAF dostal trest smrti. Naštěstí nikdy nebyl vykonán,“ zmínila Jandečková s tím, že oběti byly souzeny za nespáchaný zločin. „Všichni se pořád pohybovali na území Československa. Na Všerubsku vše začalo, ale nebylo to jediné místo. StB tyto akce prováděla v několika místech podél státních hranic s Německem,“ pokračovala.

Smyslem akce bylo zatknout už předem vybrané lidi, kteří byli buďto velmi majetní, nebo nepohodlní režimu. Šlo o získání majetku, patentu či informací. Tito lidé byli vyprovokováni do té míry, aby sami chtěli hranice přejít.

„Falešný přivaděč je v noci odvedl k závoře falešných hranic. Ve Všerubech to byla hráz rybníka u Myslíva. Za závorou narazili na další české agenty v převlečení do německých uniforem. V domnění, že jsou na svobodné půdě, byli přivedeni na celnici, kde je čekal výslech,“ vysvětlovala studentům autorka a ukazovala jim autentické fotografie, mapy a příslušné dokumenty psané v němčině.

Přísně utajovaná akce, která přinesla řadu obětí, zajímá i filmaře. Co čeká příběh a studii této části historie, prozradila sama autorka. „Chystají se dva dokumentární filmy a dva hrané. Filmová verze by měla jít i na plátna kin, ovšem vše je v současné době v přípravné fázi a uvidí se, jak se vše bude vyvíjet. Jeden film by měl být dokonce česko-německé koprodukce, aby se mohl promítat i v zahraničí,“ prozradila Jandečková a dodala, že natáčení by mělo probíhat přímo ve Všerubech. Vše je ale otázkou let.

Nicméně to, že by se tento kus historie měl oživit a nemělo by se na něj zapomínat, podpořil svými slovy i starosta Domažlic Zdeněk Novák, který se na úterní komentovanou prohlídku přišel podívat. „Poznání historie a výstavy popisující konkrétní příběhy a osudy mají daleko větší cenu a váhu a vypoví o době víc než obecná historická publikace. Je dobře, že se takové akce konají,“ řekl Novák.

Komentovaná prohlídka byla zároveň jednou z prvních akcí pro připomenutí 30 let výročí od sametové revoluce.