Výhodná poloha u hranic, nastupující jarní rozmach výroby a lednový orkán Kyrill. To jsou podle odborníků hlavní důvody rekordně nízké míry nezaměstnanosti na Domažlicku.
V březnu bylo v evidenci domažlického Úřadu práce bez práce 1 680 lidí, což znamená 5,16 procentní míru nezaměstnanosti. „To jsou výborná čísla nejen ve srovnání s celorepublikovým průměrem, ale i s ohledem na evropské poměry,“ říká Zdeněk Písařík, ředitel úřadu práce. Kromě blízkosti hranic a rozvoje výroby v místních firmách, se na poklesu nezaměstnanosti podílel i lednový orkán Kyrill. „Trhanovská společnst nevyhrála výběrové řízení vyhlášené Lesy ČR. Pak foukl Kyrill, řízení bylo zrušeno a většina propuštěných lidí se k lesům vrátila. Část jsme najali i my. Každý jede naplno a snaží se kvůli obavám z kůrovce kalamitu co nejrychleji zpracovat,“ vysvětluje ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda.
Příznivých čísel tak dosáhl region, který podle Písaříka nemá trumfy v podobě velkých firem s tisíci zaměstnanci. „Nejsme jako Borská pole v Plzni, kam ale část lidí z regionu dojíždí,“ dodává šéf domažlického pracovního úřadu, který zájemcům nabízí více než sedm set volných pracovních míst. „I to jsou čísla, která tu po mnoho let nebyla.“
Dobré výsledky celého regionu se odrazily i na venkově. Hned pětice obcí na Domažlicku se může chlubit tím, že žádný z jejich ekonomicky aktivních obyvatel není bez práce. „Jediným, kdo u nás soukromničí, jsem já. Ostatní ale jezdí za prací do Holýšova, Plzně a Staňkova,“ říká Ladislav Šindelář ze Štichova, obce s „nulou“.
Další takovou obcí je Úboč. „Máme tu pár řemeslníků a farmářů. Jinak se dojíždí do Kolovče, Domažlic a Kdyně. Autobusové spojení už není, co bývalo, musíme ve Starém Dvoře přestupovat, takže se lidi různě domlouvají a jezdí společně auty,“ popisuje situaci úbočský starosta Václav Zika.