Ani vrozený handicap nepřipravil 13letého Lukáše Sadílka z Domažlic o sportovního ducha. Dokázal to minulý víkend při své premiéře na plaveckých závodech. Na Sokolovském pohárku, což je 1.závod Českého poháru 2007 paralympioniků a paralympijských nadějí, zaplaval 25 metrů v čase 0:50,40 sec. a skončil ve své kategorii třetí. Jeho výkon navíc rozhodčí označili za osmý nejlepší celkově, když na závodech startovaly dvě stovky tělesně či zrakově postižených plavců.

„Lukáš plaval vložený závod na 25m prsa. Jeho závodní premiera předčila veškerá očekávání,” říká nadšeně plavcova matka Lenka Sadílková s tím, že rozhodčí ocenili zaplavaný čas i vysokou kvalitu plaveckého způsobu, kterým se přes svůj handicap prezentoval. „Jako matka jsem hrdá na to, co dokázal. Závodů jsme se zúčastnili poprvé, ale úroveň nás ohromila,” dodává Sadílková.

I trenérka Jaroslava Hlaváčková je závodů nadšená. “Byla tam skvělá atmosféra A Lukáš potvrdil skvělou výkonnost. Ve své rozplavbě sice doplaval první, ale po přepočtení časů podle postižení skončil třetí. A to je úspěch,” chválí Hlaváčková svého svěřence, který v Sokolově sklidil obrovský úspěch. Pogratulovat mu přišla i ředitelka závodu. “Protože to pro něj byla premiéra, zatím startoval jen ve vloženém závodě. Aby mohl opravdu závodně plavat, musí mít ohodnocení handicapu. A díky úspěchu udělal velký krok k jeho získání, což je důležité pro pokračování závodní činnosti. Na místě byla i klasifikátorka svazu, se kterou už máme domluvenou schůzku,” vysvětluje Hlaváčková s tím, že pokud vše dobře dopadne, bude Lukáš startovat i na mezinárodních závodech.

“Uvědomuji si, že bychom nikdy nedokázali Lukáše naučit plavat. V jeho očích jsem ale viděla jiskru naděje. Od 4 let se mu věnovali právě Jaroslava Hlaváčková s Josefem Holým ze sdružení MCT CZ, kteří Lukáše vedli ke sportování, přestože od narození nemohl chodit a je upoután na vozík. Dokázali nám i našemu okolí, že můžeme být na svého syna pyšní. Jejich mravenčí práce a snaha přivést ke společné činnosti zdravé děti s postiženými již od nejútlejšího věku přináší až nyní, po devíti letech, výsledky,“ říká Sadílková s tím, že její syn chodí do školy mezi zdravé děti, se kterými od malička také trénuje v plaveckém bazénu.

“Jsme také rádi, že není jediný. Tak jako on, se v občanském sdružení MCT CZ, mezi zdravými dětmi, připravují na svá sportovní vítězství handicapované děti v doprovodu rodičů již od 2 let.”