Veřejnost to buď ví, nebo o tom nemá ponětí… Řeč je o židovském hřbitově v Poběžovicích. Zdevastovaný, téměř srovnaný se zemí. Nepředpokládám, že ti, kdo ho zničili, mají svědomí, ale ráda bych jim poděkovala za to, že byli natolik líní, že dílo zkázy nedotáhli až do konce. Je to příběh jak ze špatné pohádky. Hřbitov dlouhá léta spal uprostřed polí a čekal na svého prince.
Naštěstí se princ objevil! Vzal na sebe podobu asi deseti mladých nadšenců, kteří se s vervou pustili na začátku září 2006 do práce. Hřbitov pomalu otevřel oči a všichni doufají, že se do léta postaví na obě nohy. Je také proč. Na podzim se do Poběžovic z Kanady chystá Hugo Langshur, jeden z posledních žijících potomků poběžovických židů, jehož prarodiče jsou pohřbeni na židovském hřbitově v Poběžovicích.
S příchodem jarního počasí se začalo na hřbitově opět pracovat. A nadšenci znovu potí krev při zvedání povalených náhrobků a při čištění hřbitova od nevítané zeleně. Ale něco se přeci jen změnilo. Tito nadšenci mají dnes své jméno. Občanské sdružení Abraham. Jedním z cílů sdružení je samozřejmě židovský hřbitov a jeho záchrana. Tento cíl rozvíjí cíle další, jako je např. rozvoj cestovního ruchu v Poběžovicích a okolí, a proto Občanské sdružení Abraham úzce spolupracuje s Městským kulturním a informačním střediskem v Poběžovicích.
Členové Občanského sdružení Abraham jsou mladí, což je mnohým lidem trnem v oku. Ale díky jejich mládí a víře v potenciál Poběžovic i celého Českého lesa o nich ještě uslyšíme!