Metr a půl vysoký památník s nápisem „Památce všem padlým při ochraně státních hranic“ v Poběžovicích na Domažlicku zřejmě stát nebude.
Proti jeho umístění ve městě, kde sídlila jedna z brigád někdejší Pohraniční stráže a kde se každoročně koná setkání bývalých „pohraničníků“ a jejich sympatizantů, se na posledním zasedání postavila většina zastupitelů Poběžovic. „Pomníky by měly lidi sbližovat, ne je rozdělovat,“ říká starosta Hynek Říha v narážce na „pozdvižení“, které vzbudil záměr Národní rady Klubu českého pohraničí.
Zastupitelům vadí především znění tabulky, která měla být součástí pomníku. „V případě, že by byl věnován památce všech padlých na hranici, neměl bych nic proti jeho umístění na zdejším hřbitově,“ dodává poběžovický starosta. Ten se kvůli svým názorům na pomník stal terčem několika anonymních urážek.
Podle Františka Mecy, předsedy Okresní rady Klubu českého pohraničí, byl text na pomníku výsledkem jednání národní rady klubu, který sdružuje i bývalé příslušníky Pohraniční stráže. „Nemá to být jen pomník 184 zabitých pohraničníků, ale i členů SOS – Stráže obrany státu, kterých na hranicích padlo v období ´Mnichova´ 312,“ vysvětluje Meca.
Zástupci Klubu českého pohraničí zamítavé stanovisko poběžovických zastupitelů očekávali. „Budeme dál jednat a hledat jiné vhodné místo, kde by pomník mohl stát,“ říká domažlický člen klubu.
Jedním z náhradních míst měly být i Výhledy, kde je pomník regionálního spisovatele J. Š. Baara. Proti už se ale vyjádřil starosta Klenčí.
Podle internetových stránek rýmařovské pobočky klubu tak v úvahu připadá soukromý pozemek některého z členů klubu nebo bývalého příslušníka Pohraniční stráže. „Je to jedna z možností,“ dodává František Meca.