Jedenasedmdesát dobrovolných hasičů od nás a z Bavorska se snažilo v sobotu zdolat 194 schodů domažlické šikmé věže. V plné výzbroji, s dýchacím přístrojem na zádech a hadicí v ruce se pokoušeli co nejrychleji dostat vzhůru.
„Rekord drží vítěz předchozích tří ročníků Antonín Rendl, a to časem 1:24 minuty,“ řekl nám ředitel a zároveň i autor soutěže Miloš Paroubek z SDH Domažlice.
Po dřevěných, místy hodně šikmých schodech, se po losování vydal jako první Tomáš Volf z Holýšova, člen SDH Hradec. „Docela to šlo, jen nohy neposlouchaly,“ řekl Deníku první z deseti soutěžících v kategorii nad 30 let. Do té letos postoupil i trojnásobný vítěz soutěže, Antonín Rendl z Č. Kubice. Ten vytvořil nový rekord. Svůj nejlepší výkon o vteřinu zlepšil. „Krásný, navíc s těžším ´dejchákem´,“ pochvaloval si Rendl a dodal: „Když mám dobrou věž, mám dobrou celou sezonu.“
Devětatřicetiletý František Volkmann z Křenov běžel poprvé: „Chtěl jsem vyhecovat naše mladé, proto jsem tu. Myslel jsem si, že to bude horší,“ řekl nám na věži.
Potřetí startoval v Domažlicích 43letý Petr Škola z Blovic: Chtěl jsem si dokázat, že člověk může být i v mém věku ve formě stejně jako dvacetiletí.“
V cíli byl závodníkům měřen tlak a obsah kyslíku v organismu. O to se staraly lékařka Marie Mrázková a sestra Lenka Kohoutová ze záchranné služby, které na věži pravidelně pomáhají. „Holky zlatý, měly byste běhat s oxínem a defibrilátorem s námi,“ řekl jim v cíli Martin Motl z Nýřan.
Všechny rozesmála hláška prvního z bavorských startujících, Franze Stoibera z Furthu, když se ho ženy ujaly: „Nix, dobrý!“ Na věž vystoupalo i jeho osm kolegů, mezi nimi i jediná žena v soutěži, na pohled velice křehká dívka, 18letá Ramona Kussinger z Furthu im Wald.
„Účast byla výborná, jsem rád, že tu byli i přátelé z Furthu. Ta slečna mne překvapila. Dobré je, že padl další rekord,“ zhodnotil 4. ročník soutěže Paroubek.