Čtyřicetiletý Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) zahynul podle ruských médií v kavárně Strit-bar (Street-bar) na Univerzitním nábřeží v centru druhého největšího ruského města. Podle petrohradského zpravodajského webu Fontanka patřila kavárna šéfovi žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijovi Prigožinovi, podle jiných zdrojů, na které se odvolává agentura DPA, mu stále patří. Tatarskij do kavárny zavítal kvůli „vlasteneckému večeru“.

Záchranné složky, které citovala agentura TASS a portál Meduza, uvedly, že na místě explodovala výbušnina o síle ekvivalentu 200 gramů TNT. Ukrytá byla podle agentury RIA Novosti v sošce, kterou blogerovi dala do ruky jistá žena. Zpravodajský web Mash zveřejnil na telegramu záběry, které podle něj zobrazují Tatarského krátce před výbuchem, jak obdivuje dar - pozlacenou bustu.

Žena, která mu ji dala, se podle ruských médií poté postavila na druhou stranu místnosti, ale bezprostředně ji neopustila.

Incident si vyžádal 25 zraněných

Na záběrech incidentu, které se šíří na sociálních sítích, je patrné, že výbuch vytloukl sklo z oken kavárny a zdemoloval venkovní krytou terasu. Petrohradský gubernátor Alexandr Beglov uvedl, že zranění utrpělo 25 lidí a 19 z nich muselo být hospitalizováno.

Vyšetřovatelé později potvrdili, že explozi způsobilo „výbušné zařízení“, a oznámili, že zahájili vyšetřování kvůli podezření z vraždy. Úmrtí Tatarského potvrdilo i ruské ministerstvo vnitra.

Podle agentury RIA Novosti nevznikl na místě požár.

Tatarskij byl jedním z nejznámějších ruských vojenských blogerů, který denně natáčel videa. Mimo jiné byl podle agentury TASS přítomen v Kremlu, když ruský prezident Vladimir Putin loni oznámil anexi čtyř oblastí na jihu a východě Ukrajiny. Podle webu Meduza byl původem z Donbasu na východě Ukrajiny, kde bojoval na straně samozvaných lidových republik Doněcké (DNR) a Luhanské (LNR). Předtím si odpykával trest ve vězení za ozbrojenou loupež. Podle agentury Reuters Tatarskij sice ruskou invazi na Ukrajinu podporoval, nezřídka ale kritizoval postup ruského armádního velení.

Pozadí výbuchu zatím není jasné. K činu se nikdo nepřihlásil. Pokud se ale Tatarskij stal terčem atentátu, šlo by už o druhý podobný útok v Rusku na významnou osobu spojenou s válkou na Ukrajině. Loni v srpnu zahynula při explozi vozu Darja Duginová, dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina, který měl být zřejmě původně terčem atentátu.

Kyjev zapojení odmítl 

Ruská tajná služba FSB útok přisoudila ukrajinským tajným službám. Kyjev to popřel. Vůdce proruských separatistů ve východoukrajinské Doněcké oblasti Denis Pušilin obvinil z Tatarského vraždy Kyjev. „Teroristé to jinak neumějí. Kyjevský režim je teroristický režim. Musí být zničen,“ uvedl. Pro své tvrzení ale neposkytl žádné důkazy.

„Pavouci požírají jeden druhého ve sklenici,“ napsal na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podljak. Podle něj bylo jen otázkou času, kdy se „terorismus stane nástrojem vnitřního politického boje“.