Mnichy z chrámu vyvedla policie poté, co jim provedla testy moči a u všech byl pozitivní nález. „Čtyři mnichy včetně opata v severní provincii Thajska Phetchabun jsme pozitivně testovali na metamfetamin,“ řekl jeden z úředníků agentuře AFP. Podle něj mnichy úřady následně poslaly na zdravotní kliniku, aby se podrobili léčení.
Thajský úředník médiím dále sdělil, že „chrám je nyní prázdný, což v obyvatelích okolních vesnic vyvolává obavy, protože nemohou přinášet dary, aby si vylepšili karmu.“
Získávání takovýchto zásluh je totiž velmi důležitá buddhistická praxe, při níž věřící získávají ochrannou sílu prostřednictvím dobrých skutků - v tomto případě tím, že dávají mnichům jídlo.
Regionální úředníci proto požádali o pomoc místního církevního představeného, který přislíbil, že do chrámu v okrese Bung Sam Phan přidělí několik nových mnichů, aby problém s dobrými skutky vyřešil.
Metamfetamin je celostátní problém
Zátah na mnichy přišel podle stanice BBC uprostřed celostátní kampaně zaměřené na boj proti obchodování s drogami. V posledních letech se metamfetamin v Thajsku stal velkým problémem, přičemž podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu dosáhly počty zachycených narkotik v roce 2021 historického maxima.
V loňském roce thajské úřady například zadržely zásilku obsahující metamfetamin v hodnotě téměř dvou miliard korun. Drogy byly zataveny do 161 bílých silikonových plat a směřovaly na Tchaj-wan. Celková hmotnost zásilky činila 897 kilogramů.
Thajsko je pro pervitin, který se z metamfetaminu vyrábí, hlavním tranzitním místem. Narkotika podle informací serveru Daily Mail do země proudí z Myanmaru - největšího světového producenta metamfetaminu - přes Laos. Tablety se pak prodávají na ulicích za cca 50 bahtů (přibližně 30 korun).
Minulý měsíc thajský premiér Prajutch Čan-Oča nařídil masivní protidrogový zátah poté, co bývalý policista, který byl propuštěn ze služby právě kvůli držení metamfetaminu, zabil při střelbě ve školce 37 lidí. Z velké většiny šlo o malé děti.