„Na hřbitově ve Kdyni se zase krade!  Slušní lidé se snaží místa posledního odpočinku zvelebovat a krášlit, ti druzí ničit a drancovat. Zvedá se mi z toho žaludek a jsem vzteky bez sebe,“ řekla rozhořčeně paní Blanka ze Kdyně.

Zloději ´očesali´ hrob, kde má paní Blanka pochované své drahé, během dvou let už poněkolikáté.

„Nevím, jak může být člověk takový netvor a okrádat mrtvé. Z jednoho hrobu vezme tácek, z jiného rozkvetlý květináč, jinde umělou kytku a má hotovo. Je to levné, hezké, neboť vybírat je z čeho, a úspěch je zaručen, pak se ještě může známým chlubit hezkou výzdobou. Myslím, že tomuto hyenismu nezabrání ani to, že si člověk výzdobu nafotí. Prosím jen všechny, nebuďte liknaví, pokud se vám také ztrácejí byť jen maličkosti, nenechávejte si to pro sebe. Jen tak mohou být zrůdy odhaleny,“ dodává paní Blanka.

Kdyňští zastupitelé o tomto problému ví, ale zatím netuší, jak krádežím zabránit.
„Těžko se mi o tom mluví. Je to hyenismus,  ale bohužel nevím, co s tím. Podle mého názoru se na hřbitově krade hlavně ve dne, takže jeho uzamčení není možné. Pokud bychom tam nasadili hlídače, nestačí tak rozsáhlé místo ohlídat. Zloděj se v takovém případě musí chytit přímo při krádeži. Snad by to vyřešily kamery. Ani ty však nezaberou celý prostor. Hřbitovní zloději jsou lidé bez morálky a většinou je nezastaví vůbec nic,“ řekl kdyňský starosta Jan Löffelmann.

Jeho slova potvrzuje  nedávná krádež, k níž došlo také na kdyňském hřbitově.
V polovině března vykradl zloděj kostel sv Mikuláše.  Odnesl vybavení obrovské historické hodnoty, které pochází z druhé poloviny 18. století.
„Šlo o sošky svatých, prosklené relikviáře, dřevěný kříž s ukřižovaným Kristem  a plechový kalich,“ řekl správce  kdyňského hřbitova Antonín Váchal, který si jako první všiml, že něco není v pořádku.

Policisté zatím zloděje neodhalila.

„Policisté se případem stále intenzivně zabývají. provádějí šetření a po pachateli  pátrají,“ uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.