Opuštěný areál hraničního přechodu ve Všerubech opět navštívili sběrači kovů. Zloději se i tentokrát zaměřili na měď.

„Zmizelo  třicet metrů okapů, měděný parapet o délce  sto dvaceti centimetrů a deset okapních háků," řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Při krádeži podal zloděj, jež nemohl být žádným vetchým staříkem, celkem akrobatický výkon.
„Poté, co z okna hlavní budovy násilím odtrhl měděný parapet, vylezl ještě na střechu  garáže, odkud sebral měděný žlab, dva měděné kotlíky,  okapní plech a háky," popsala řádění zloděje Brožová s tím, že majiteli objektu, jímž je v tomto případě městys Všeruby, způsobil škodu ve výši 23 600 korun na odcizených věcech. Další třítisícová škoda vznikla poškozením věcí, které nestačil ukrást.

Policistům se dosud nepodařilo výtečníka vypátrat.
Samotné provozní náklady hraničního přechodu už tak dost zatěžují obecní kasu a podobné krádeže, proti nimž je městys prakticky bezmocný,  ho ztenčí o další tisíce.

„Objekt je elektronicky chráněn pouze zevnitř. Pokud by někdo vnikl dovnitř, budeme upozorněni. Bohužel zvenku tomu tak není. Ke krádeži tentokrát došlo v zadní části objektu, kam není  ze silnice  vidět. Měď jsme téměř všude vyměnili za plast, který není pro zloděje tak atraktivní.  Měděné svody zbyly už jen na střeše a ani tam, jak je vidět, nebyly v bezpečí," řekla starostka Všerub Ludmila Rousová s tím, že není v silách městyse ani policie všechna podobně problematická místa na Všerubsku uhlídat.

Ke krádeži mědi nedošlo v bývalém hraničním přechodu poprvé. Vloni tomu bylo dokonce třikrát a pouze jednou byli zloději dopadeni. Policisté přistihla výtečníky přímo při činu, a to díky  pomoci všerubských občanů. Zadržena byla tehdy matka se synem, kteří se na Kdyňsko přestěhovali z Klatovska. Třetího výtečníka, který z místa krádeže utekl, dopadla policejní hlídka později.