Třicetiměsíční podmínkou potrestal domažlický soud pětatřicetiletého Milana Anderse ze Starce za krádež hliníkových válců v kdyňském Elitexu.
Dosud netrestaný Anders, dlouholetý pracovník Elitexu, se krádeží snažil vyřešit svou tíživou finanční situaci.

30. července odcizil v areálu firmy dvanáct hliníkových válců určených do stroje na výrobu papíru v hodnotě 132 818 korun, které následně prodal ve sběrných surovinách. Za 240 kg hliníku inkasoval 6 tisíc korun.

Nejenže mu tato částka k vyřešení finanční tísně nepomohla, ale navíc přišel o práci a  dostal se až před soud.
Andersovi za krádež hrozilo až pětileté vězení. Protože byl dosud bezúhonný a jeho zaměstnavatel na něj přesto, že ho okradl, napsal vynikající posudek, přiklonil se soud k mírnějšímu trestu.

Andersovi bylo přičteno k dobru i to, že se ke svému činu přiznal. Stále však trval na tom, že válce, které služebním autem vyvezl přes vrátnici a prodal ve sběru, vytahal z kontejneru na odpad.

„ Je mi líto, co jsem udělal, ale  trvám na tom, že šlo o odpad,“ řekl Anders.
Zaměstnavatel však s jeho tvrzením  nesouhlasil a toho, že byly válce byly uloženy mimo sklad, si nevšiml ani žádný z Andersových spolupracovníků.

Firma nejdříve požadovala na Andersovi náhradu škody v plné výši 132 818 korun. Během soudního líčení částku snížila na 107 525 korun.
„Toto je pouze účetní částka 12 válců. Chceme se s panem Andersem dohodnout,“ řekl vedoucí pracovník společnosti Elitex Machinery,  s.r.o.

Soud k této skutečnosti přihlédl a rozhodl, že o náhradě škody bude rozhodnuto v občanskoprávním řízení.

Rozsudek 1 rok vězení s podmíněným odkladem na 30 měsíců ještě není pravomocný, protože jak státní zástupkyně, tak právní zástupce Milana Anderse si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.