O osmapadesát vzrostlých bříz přišel sedmapadesátiletý soukromý zemědělec z Rybníku na Poběžovicku.

Zdravé stromy, jejichž kmeny dosahovaly  v průměru až jednačtyřiceti centimetrů, vykácel policii zatím neznámý pachatel během měsíce března.
„Břízy byly vykáceny po obou stranách cesty vedoucí kolem bývalého loveckého zámečku Diana směrem k usedlostem Dolní a Horní Huť,“ řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.  

Povedený ´dřevorubec´, po němž nyní poběžovičtí policisté pátrají, se dopustil přečinu krádeže a svým jednáním způsobil poškozenému sedmapadesátiletému majiteli škodu ve výši nejméně sedmi tisíc korun.  Pokud bude dopaden, hrozí mu za krádež trest odnětí svobody až na dva roky.
„Všiml jsem si, že jsou tam vyporážené stromy, a dokonce už musely být i odvezené, protože tam nikdy neležely.  Vůbec mě nenapadlo, že by je někdo mohl ukrást,“ řekl jeden z občanů Rybníku.

Zloděj se zřejmě neobával, že ho někdo při krádeži uvidí. Cesta lemovaná stovkami dalších bříz se nachází na odlehlém místě uprostřed lesů daleko za obcí. Neobtěžoval se ani tím, aby stopy po krádeži trochu zamaskoval. Odvezl si pouze zdravé kmeny a ořezané větve bříz nechal ležet přímo na cestě. Majiteli se o škodě, kterou mu zloděj způsobil, mluvit nechtělo.

Podle policie se tento měsíc nejedná o ojedinělou krádež dřeva.  
„Podobný případ se stal 14.března v Horšovském Týně, kde došlo k pokácení a krádeži osmnácti akátů. Zloděj si přišel na pět metrů krychlových dřeva. 19. března mezi obcemi Březí a Bozdíš bylo vykáceno a odcizeno jedenáct vzrostlých modřínů s kmeny o průměru 22 až 34 centimetrů. Pařezy  pokácených stromů byly zakryty větvemi a hlínou s jehličím,“ dodala Brožová.